آکادمی آراکس

مقالات سایت
 کابینت آشپزخانه ایرانی و ویژگی‌های آن

 کابینت آشپزخانه ایرانی و ویژگی‌های آن

13 نوامبر 2019

 کابینت آشپزخانه ایرانی و ویژگی‌های آن

 کابینت آشپزخانه ایرانی و ویژگی‌های آن

ایران مهد تمدن چند هزار ساله می‌باشد از دیرباز و با نگاهی به فرهنگ غنی ایران درمی‌یابیم همیشه و در همه حال معماری و به تبع آن دکوراسیون داخلی و قلب خانه یعنی کابینت آشپزخانه از این فرهنگ ایرانی اسلامی تبعیت کرده و نقش و نگارهای بسیار زیبایی را رقم زده. امروز در این مطلب قصد داریم نگاهی به این المان ایرانی در آشپزخانه بپردازیم و ویژگی‌هایی منحصربه‌فرد از این تمدن در دکوراسیون داخلی را نام ببریم.

** تاریخچه کابینت آشپزخانه ایرانی

از گذشته تا به امروز؛ پیشرفت تکنولوژی در دکوراسیون داخلی و کابینت آشپزخانه نیز پیشرفت‌های بسیاری شکل گرفته در کشور ما ایران، با توجه به معماری ایرانی اسلامی در گذشته با استفاده از فلز و چوب و طراحی و نقش و نگارهای روی آن آثاری بسیار فاخر در این رده به وجود آمده است. بیشتر متریال‌های بکار رفته در گذشته از چوب و فلز بوده است. با گذشت زمان و در عصر حاضر با به وجود آمدن ام‌دی‌اف و دیگر مصنوعات چوبی تغییرات بسیار شگرفی در ایران در این صنعت رخ داد. در ادامه نگاهی هرچند مختصر به انواع متریال‌های رایج در کابینت سبک ایرانی می‌پردازیم.

** کابینت چوبی

از دیرباز کابینت آشپزخانه با رنگ و بوی چوب جزو پرکاربردترین و زیباترین نوع در ایران بوده است با توجه به رنگ پذیری چوب نقاشان زبردست ایرانی با قرار دادن و طراحی تفکر ایرانی بر روی چوب نقش‌ونگارهای بسیار زیبایی را رقم زده‌اند ولی امروزه با توجه به بالا رفتن سرسام آور قیمت چوب و با توجه به این که کشور ما کشوری کوهستانی می‌باشد و از جنگل‌های بسیار کمی برخوردار است امروز این نوع متریال، بیشتر برای ثروتمندان استفاده می‌شود و رایج و گسترده استفاده نمی‌شود. این نوع متریال با توجه به گستردگی از لحاظ رنگ و جنس و سلیقه اکثر افراد را ارضاء می‌کند در کل استفاده از چوب به عنوان یک کالای لوکس سهم بسیار کمی را در دکوراسیون داخلی خانه‌های ایرانی امروزه اشغال کرده است که تنها دلیل آن را می‌توان قیمت آن نام برد.

READ  خلاقیت در بازسازی آشپزخانه

 

کابینت ایرانی

** کابینت فلزی

کابینت‌های فلزی در گذشته نقش پررنگی در آشپزخانه خانه‌های ایرانی داشته است ولی امروزه می‌توان گفت تقریباً در حال منسوخ شدن می‌باشد. این نوع متریال با توجه به مقاومت بسیار زیاد و رنگ‌پذیری خیلی خوب آن و خاصیت ترمیم پذیری بسیار مناسب ولی از دایره سلیقه ایرانیان در عصر حاضر خارج شده است. می‌توان گفت بحث بیشتر در مورد این متریال با توجه به منسوخ شدن آن سخن گزاف می‌باشد.

کابینت ایرانی

 

** کابینت ام‌دی‌اف

امروزه و در کشور ما ایران سهم عمده تولید کابینت آشپزخانه را متریال ام‌دی‌اف تشکیل می‌دهد. این نوع متریال ترکیبی از خرده چوب‌های نرم که به‌وسیله رزین و تحت فشار و گرما چسبیده و پرس می‌شوند این نوع متریال با توجه به قیمت مناسب و تنوع در رنگ امروزه در اکثر خانه‌های ایرانی نقش بسیار پررنگی را ایفا می‌کند.

 

کابینت ام دی اف

** کابینت هایگلاس

ام‌دی‌اف با توجه به روکش آن به انواع بسیار مختلفی تقسیم می‌شود. یکی از این انواع آن که می‌توان گفت بهترین و زیباترین نوع آن نیز می‌باشد روکش‌های براق یا همان کابینت هایگلاس می‌باشد. این نوع روکش با توجه به زیبایی وصف ناپذیر آن در اکثر آشپزخانه‌های ایرانی حرف اول را می‌زند. از لحاظ قیمت این نوع متریال در رده میان قیمت می‌باشد. در فضاهای کوچک با توجه به بازتاب نور در این روکش به عنوان یک انتخاب مناسب می‌توان نام برد.

 

کابینت ایرانی

** کابینت ممبران

با وارد شدن صنعت CNC و وکیوم به داخل ایران یک نوع کابینت به نام ممبران در کشور شروع به معرفی شد. در ابتدا با توجه به جدید بودن آن نتوانست در میان مردم جایگاهی را داشته باشد ولی با گذشت زمان و در چند سال اخیر توانسته است بسیار در سلیقه ایرانی‌ها جای باز کند و با توجه به تنوع رنگی به وجود آمده در سالیان اخیر شرکت‌های بسیار زیادی اختصاص به تولید این محصول دوست داشتنی می‌پردازند. ولی باید توجه داشت کیفیت این نوع محصول بسیار مهم می‌باشد پس در انتخاب شرکت مورد نظر تحقیقات لازم را داشته باشید.

READ  انتخاب سینک ظرفشویی مناسب برای کابینت آشپزخانه

 

دانستنی هایی درباره کابینت آشپزخانه

** سبک‌های رایج در کابینت آشپزخانه ایرانی

از گذشته تا به امروز با توجه به سبک‌های ایرانی اسلامی در معماری ما به تبع آن سبک‌های گوناگونی نیز در دکوراسیون داخلی به وجود آمده است. به‌طور کلی ما آن را به دو دسته کلاسیک و مدرن تقسیم می‌کنیم که با توجه به آمار و با توجه به سلیقه ایرانیان بیشتر سلیقه مردم کشورمان به سمت سبک کلاسیک بوده است ولی در چند سال اخیراً با توجه به گسترش اینترنت و شبکه‌های اجتماعی و مشاهده سبک‌های گوناگون در کل جهان ذائقه مردم ما نیز به سمت سبک مدرن تا حدودی تغیر کرده است و سبک‌های مدرن در کابینت آشپزخانه ایرانی به نسبت مساوی با سبک‌های کلاسیک قرار گرفته است. یکی دیگر از دلایل این سهم سبک مدرن قیمت بسیار مناسب‌تر آن می‌باشد.