کابینت آشپزخانه

مقالات و مطالب آموزشی کابینت آراکس
بهترین انتخاب برای جنس کابینت در آشپزخانه های ایرانی

بهترین انتخاب برای جنس کابینت در آشپزخانه های ایرانی

2 سپتامبر 2019

بهترین انتخاب برای جنس کابینت آشپزخانه های ایرانی

در ادامه بحث‌های گذشته درباره تاریخچه کابینت و متریال مصرفی در جنس کابینت آشپزخانه با سرعت بیشتری در گذر زمان صنعت کابینت می‌گذرانیم تا به عصر تکنولوژی یعنی قرن ۲۰ و ۲۱ برسیم. در عصر حاضر متریال‌های گوناگونی در اقصی نقاط جهان مورد استفاده در صنعت کابینت آشپزخانه قرار می‌گیرد که مهمترین آنها به شرح زیر می‌باشد:

  • چوب طبیعی
  • ام‌دی‌اف
  • PVC یا ورق پلاستیک

از امروز بحث‌های گسترده‌تری در رابطه با متریال‌های مورد استفاده در کابینت که در بالا ذکر شد بیان می‌شود، تا در گذر این بحث‌ها بتوانیم جها تنوع صنعت کابینت آشپزخانه را با هم قدم بزنیم، و در گوشه‌گوشه این صنعت سرک بکشیم تا انتخاب‌های بهتر و هوشمندانه‌تری در صنعت کابینت که صنعت هدف این بحث‌ها است داشته باشیم.

انتخاب متریال مناسب کابینت آشپزخانه

لازم به ذکر است انتخاب متریال‌های کابینت در فهرست این مقاله به گزینه‌های زیادی در جهان بستگی دارد، که فراوانی این متریال‌ها در طبیعت منطقه هدف، یکی از گزینه‌های مهم انتخاب متریال کابینت آشپزخانه می‌باشد. به عنوان مثال در منطقه اروپا به علت وجود چوب زیاد در آن منطقه بیشتر تمرکز صنعت کابینت و دکوراسیون داخلی به استفاده در چوب طبیعی در کابینت می‌باشد؛ که ما در آینده انواع مختلف چوب را نیز به تفکیک بیان می‌کنیم.

  البته در کشور ما که کشوری اکثراً کوهستانی و سرد می‌باشد اصولاً متریال چوب برای صنعت کابینت و دکوراسیون بسیار کمیاب و کالایی لوکس محسوب می‌شود که از نظر قیمت در ایران جزو گران‌ترین متریال‌های مصرفی در صنعت کابینت می‌باشد.

 

کابینت آشپزخانه

به همین دلیل در کشور ما از ابتدای سال‌های پهلوی که استفاده از کابینت و صنعت کابینت آشپزخانه پا گرفت ابتدا بیشتر با استفاده از فلز در صنعت کابینت مرسوم بوده که در گذر زمان سلیقه موجود تغییر کرد. با ما همراه باشید در آکادمی آراکس تا قدم به قدم صنعت کابینت آشپزخانه و دکوراسیون را بهتر بشناسیم.

 

این مطلب را نیز بخوانید: هر آنچه که درباره ی کابینت آشپزخانه نمیدانید!

کابینت ام دی اف، سردمدار ایران

در ادامه بحث‌های گذشته صنعت کابینت به بررسی ام‌دی‌اف که به عنوان متریال غالب در کابینت آشپزخانه در ۲۰ سال گذشته در ایران می‌باشد می‌پردازیم و معایب و مزایای استفاده از ام‌دی‌اف را در کابینت و دکوراسیون داخلی بیان می‌کنیم.

ام‌دی‌اف چیست؟

ام‌دی‌اف یا MDF یک متریال غالب در کابینت، سرویس خواب، مبلمان و… در ایران می‌باشد. ولی اکثر مردم و حتی صنعتگران محترم کابینت آشپزخانه با مفهوم این کلمه هیچ آشنایی نداشته و معایب و مزایای آن را برای کاربرد در کابینت آشپزخانه نمی‌دانند، تا بتوانند مخاطب خود را برای انتخاب متریال کابینت کاملاً آگاه کنند. MDF مخفف کلمه Medium Density Fiberboard با مفهوم لغوی تخته فیبر با چگالی (دانسیته، تراکم) متوسط است.

تخته فیبر چه با تراکم متوسط که ام‌دی‌اف نام دارد و یا با هر تراکمی در صنعت کابینت از فیبر چوبی ساخته می‌شود که در واقع ترکیبی از تکه‌های ریز چوب نرم و چوب سخت هستند که با ترکیب با رزین و موم و در معرض گرما قرار گرفتن آنی پرس می‌شوند تا تخته فیبر به وجود آید.

تا اینجای بحث به مفهوم و ساخت ام‌دی‌اف که نوعی فیبر با دانسیته متوسط در صنعت کابینت آشپزخانه می‌باشد پرداختیم. حال برای بررسی دقیق‌تر بحث به کلمه دانسیته یا تراکم متوسط در ام‌دی‌اف کابینت آشپزخانه می‌پردازیم. تراکم یعنی نسبت جرم به حجم هر ماده می‌باشد که در ام‌دی‌اف کابینت این نسبت برابر ۷۵۰ کیلوگرم بر متر مکعب می‌باشد.

کابینت آشپزخانه

ام دی اف

اولین کارخانه تولید ام‌دی‌اف کابینت آشپزخانه در سال ۱۹۶۵ در شهر دیوزیت ایالت نیویورک ساخته شد که محصول خود را با نام تجاری بارابود به صنعت کابینت عرضه کرد.

ام‌دی‌اف تولیدی در صنعت کابینت در ضخامت‌های ۳ تا ۴۰ میلیمتر تولید می‌شود که بنا به کاربرد در کابینت آشپزخانه و دیگر موارد دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به دلیل اینکه ام‌دی‌اف از خرده‌های چوبی تهیه می‌شود بالطبع در کشورهای دارای منابع زیاد چوب ام‌دی‌اف کابینت نیز بیشتر تولید می‌شود. کشورهای آلمان و ترکیه بزرگ‌ترین تولیدکنندگان ام‌دی‌اف کابینت در جهان می‌باشند. لازم به ذکر است تخته فیبر با چگالی پایین معمولاً خرده چوب (Particle Board) نامیده می‌شود که در ایران آن را در صنعت کابینت و دکوراسیون با نئوپان می‌شناسیم.

در نئوپان از ذره‌های کوچکتری نسبت به ام‌دی‌اف کابینت استفاده می‌شوند حتی می‌توان از خاک‌اره نیز برای تولید نئوپان استفاده کرد. همین امر باعث می‌شود نئوپان نسبت به ام‌دی‌اف کابینت ضعیف‌تر و ارزان‌تر باشد.

 

کابینت آشپزخانه

ام دی اف

در کنار نئوپان و ام‌دی‌اف تخته چوب با تراکم بالا نیز وجود دارد که از آن به عنوان HDF یا Hardboard نیز یاد می‌شود.

  • تخت فیبر با چگالی کم یا همان نئوپان، ۱۶۰ تا ۴۵۰
  • تخته فیبر با چگالی متوسط یا همان MDF ،۶۰۰ تا ۸۰۰
  • تخته فیبر با چگالی بالا، ۸۰۰ تا ۱۰۴۰

در ادامه بحث ام‌دی‌اف کابینت آشپزخانه در بحث بعدی با ما همراه باشید.

 

این مطالب هم مطالعه کنید

 

اگر دوست دارید درباره ی انواع کابینت آشپزخانه ، کابینت های ممبران  و یا کابینت های پلیشی و یا کابینت های هایگلس بیشتر بدانید روی عناوین کلیک کنید

 

 

گروه مهندسی آراکس با داشتن کادر مجرب و متخصص در طراحی و ساخت دکوراسیون آشپزخانه و آشپزخانه مدرن آماده ارائه مشاوره به شماست با ما تماس بگیرید تا با بازدید از فضای شما از مشاوره رایگان و تعین قیمت کارشناسان بهره مند شوید.

 

شماره تماس دفتر مرکزی : ۸۸۴۷۵۷۴۸-۲۱