کابینت آشپزخانه

مقالات و مطالب آموزشی کابینت آراکس
مفهوم نورپردازی در دکوراسیون داخلی

مفهوم نورپردازی در دکوراسیون داخلی

11 اکتبر 2020

مفهوم نورپردازی در دکوراسیون داخلی

مفهوم نورپردازی در دکوراسیون داخلی از دیرباز در آثار معماران ایرانی به زیبایی و وفور دیده میشود.

چرا که در مکانهایی با استفاده از آینه درخشندگی و انعکاس نور را به وجود میآورند. آنها به درک خوبی از انرژی پنهان شده در نورپردازی درست رسیده بودند و میدانستند هر چه نور بر آن تابیده شود دیده میشود و برعکس. مناسبترین زمان برای آماده کردن طرح نورپردازی، تصمیمگیری درباره چیدمان مبلمان و تابلوهاست.

گاهی بیش از یک حالت آرایش اثاثیه وجود دارد. پس طراحی نورها باید جوری باشد که با تغییر چیدمان، متناسب باشد. بهتر است که چند پریز اضافی و نور از اول کار تعبیه کنیم چرا که موجهتر و اقتصادیتر است. در سالنهای نشیمن بزرگ در مرکز فضا همه باید از پریزهای توکار که کف اتاق قرار میگیرند استفاده کنیم و با قرار گرفتن مبلمان میتوانیم آن را پنهان کنیم.

مفهوم نورپردازی در دکوراسیون داخلی

نورپردازی بالاتاب

نورپردازی بالاتاب، نوری به شدت پراکنده را ارائه میدهد و در بیشتر اوقات احساس حجم را افزایش میدهد.

اتاق را بزرگتر میکند و با بازتابش نور از سقف، احساس سبکباری را به فضا القا میدهد. این فضا، فضایی لطیفتر و محیطی زیباتر را ایجاد میکند. در نورپردازی بالاتاب منبع نور نباید بیش از حد به سقف نزدیک باشد، به منظور اجتناب از خیره شدن نگاه باید بالاتر از چشم انسان قرار بگیرد. به همین دلیل نورپردازی بالاتاب در فضایی با سقف کوتاه اساساً بیمعنی است و توصیه نمیشود.

نورپردازی پایینتاب

نورپردازی پایینتاب و بدون مانع، در فضایی که راهحلیها و موردی و متمرکز هستند به کار می آید.

زمانی که از نورهای پایینتاب و کم ولتاژ استفاده میکنید، در رابطه با سوژهای که میخواهیم بر آن نور تابیده شود باید فکر کنیم، نورهای پایینتاب را بر مرکز یک تصویر یا از بالا به یک میز بتابانید. و از استفاده آنها به صورت قرینه بپرهیزید. در طراحی نورپردازی هر اتاق باید تصمیم بگیریم مناطق کلیدی و طلایی ما کدام هستند تا آنها را برجستهتر کنیم. این مرکز توجه میتواند یک تابلو یا مجسمه مورد علاقه و یا قطعهای از مبلمان باشد. چشم همواره به سمت روشنترین منطقه حرکت میکند. منبع نور باید جسم را روشن کند و خودش پوشیده باشد.

 

این مطالب هم مطالعه کنید

 

اگر دوست دارید درباره ی انواع کابینت آشپزخانه ، کابینت های ممبران و کابینت های  ام دی اف و یا کابینت های پلیشی و یا کابینت های هایگلس بیشتر بدانید روی عناوین کلیک کنید

 

 

گروه مهندسی آراکس با داشتن کادر مجرب و متخصص در طراحی و ساخت دکوراسیون آشپزخانه و آشپزخانه مدرن آماده ارائه مشاوره به شماست با ما تماس بگیرید تا با بازدید از فضای شما از مشاوره رایگان و تعین قیمت کارشناسان بهره مند شوید.

۲۱-۸۸۴۷۵۷۴۸