کابینت آشپزخانه

مقالات و مطالب آموزشی کابینت آراکس
تفاوت کابینت ام دی اف ملامینه و کابینت هایگلاس

تفاوت کابینت ام دی اف ملامینه و کابینت هایگلاس

3 دسامبر 2019

تفاوت کابینت ام دی اف ملامینه و کابینت هایگلاس

شاید بزرگ ترین دغدغه در بین خانواده ها پس از خرید خانه جدید نحوه دکوراسیون داخلی و چیدمان وسایل منزل باشد که در رأس آن فضای آشپزخانه می‌باشد. خانواده هایی که از کش و قوس های فراوان و با مشکلات اقتصادی زیاد موفق به خرید خانه جدید می‌شوند سعی دارند به بهترین نحو و با سلیقه خود خانه خود را به شکل دلخواه دربیاورند. در این مقاله سعی بر آن است که در رده متوسط قیمت کابینت تفاوت‌ کابینت آشپزخانه ام دی اف ملامینه و هایگلاس را بیان کنیم.

در این بین هزینه برآورد شده برای این امر می‌تواند مهم‌ترین نقش را ایفا کند. دکوراسیون داخلی آشپزخانه و در رأس آن کابینت آشپزخانه مهم‌ترین نقش را برای مطلوبیت این خواسته ایفا می‌کند.

 

کابینت آشپزخانه-تفاوت‌های بین کابینت آشپزخانه ام‌دی‌اف ملامینه و هایگلاس

تفاوت‌ کابینت آشپزخانه ام دی اف ملامینه و هایگلاس از لحاظ ورق اصلی

در این بخش به تفاوت ها از لحاظ ورق اصلی کابینت آشپزخانه ام دی اف و کابینت آشپزخانه هایگلاس می پردازیم. به طور کلی در هر دو نوع هایگلاس و ملامینه مغز ورق آن از ام دی اف می‌باشد.

ام دی اف مخفف عبارت Medium Density Fiberboard به معنی تخته فیبر با چگالی متوسط می‌باشد. چگالی آن بین ۶۵۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است. در واقع ام دی اف (MDF) نوعی چوب مصنوعی است که از گرد چوب های طبیعی ساخته می‌شود. از این لحاظ می‌توان گفت که شباهتی هم با نئوپان دارد. زیرا نئوپان هم از براده چوب های طبیعی ساخته می شود. تفاوت نئوپان و ام دی اف (MDF) در چگالی و ابعاد ذرات تشکیل دهنده آنهاست.

در هر دو نوع ملامینه و هایگلاس ورق اصلی و مغز مصرفی آن از ام دی اف می‌باشد ولی در اکثر مواقع در هایگلاس به خاطر مرغوبیت بیشتر سعی بر آن است که از ام دی اف خارجی استفاده شود که البته امروزه کارخانه های تولید ام دی اف در کشور خودمان نیز به سطح بالای مرغوبیت ام دی اف رسیده‌اند و تفاوت چندانی با نوع خارجی آن احساس نمی‌شود.

تفاوت‌ کابینت آشپزخانه ام دی اف (MDF) ملامینه و هایگلاس از لحاظ قیمت

تفاوت کابینت آشپزخانه هایگلاس و کابینت آشپزخانه ملامینه از لحاظ قیمت به المان های مختلفی بستگی دارد.

به طور کلی ام دی اف ملامینه از نوع ام دی اف رده متوسط قیمت و هایگلاس در رده بین متوسط و بالا قرار دارد. البته این امر را نمی‌توان به طور کلی بیان کرد چون چه در ملامینه و چه در هایگلاس نیز نسبت به جنس و کشور سازنده آن تغییرات قیمت زیادی وجود دارد ولی به طور کلی و در بازار کلان ایران ملامینه در سطح قیمت پایین تری نسبت به هایگلاس قرار می‌گیرد.

ولی امروزه برای استفاده از زیبایی هایگلاس از طرفی و پایین آوردن قیمت تمام شده استفاده از ترکیب هایگلاس و ملامینه باب شده است تا از طرفی بتوان از هایگلاس به عنوان یک جنس زیبا استفاده شود و از طرفی نیز قیمت نهایی محصول را به سطح معقول تری برسانیم.

کابینت آشپزخانه-تفاوت‌های بین کابینت آشپزخانه ام‌دی‌اف ملامینه و هایگلاس

تفاوت کابینت آشپزخانه هایگلاس و ام دی اف از لحاظ رویه ملامینه

تفاوت کابینت آشپزخانه هایگلاس و ام دی اف از لحاظ رویه یکی دیگر از وجه تمایز این دو جنس می باشد.

به طور کلی ام دی اف هایگلاس از یک لایه پلکسی گلاس (نوع پلاستیک که از شیشه مقاوم‌تر و سبک‌تر است) تشکیل شده است که البته این نوع مرغوب هایگلاس می باشد. پوشش رویه از نوع پی وی سی (PVC) نیز که اکثریت تولید کارخانه ها می‌باشد نیز وجود دارد. روی این لایه pvc یا ورق پلی گلاس یک تا دو لایه سلفون پلاستیکی برای جلوگیری از خط و خش کشیده می‌شود که معمولاً لوگو و نام برند شرکت روی آن حک می‌شود.

در ام دی اف های ملامینه این روکش ها از کاغذ های تزئینی آغشته به چسب ملامین فرم الدئید تشکیل و بدون هیچ گونه چسب روی ورق های ام دی اف چسبانده می‌شود. چسباندن روکش ملامینه بر روی ام دی اف به دو صورت پرس ۱ طبقه ای باستیل کوتاه و روکش زنی پیوسته انجام می‌گیرد. مهم‌ترین مزیت این روکش ضد خش بودن آن می باشد که به نسبت هایگلاس که استعداد خش پذیری زیادی دارد مزیت مهمی به حساب می‌آید که البته با محافظت می‌توان از خش‌پذیری آن کاملاً جلوگیری کرد و از زیبایی‌ هایگلاس استفاده کرد بدون نگرانی زیاد.

تفاوت کابینت آشپزخانه هایگلاس و ام دی اف از لحاظ معایب و مزایا

از رویکردی دیگر می‌توان تفاوت کابینت آشپزخانه هایگلاس و ام دی اف را از لحاظ معایب و مزایا را بررسی کرد. به طور کلی ام دی اف ملامینه دارای روکشی با مقاومت بالا در برابر نفوذ آب که در مقابل هایگلاس بیشتر می‌باشد، تشکیل شده است.

۱-از دیگر مزیت های ملامینه سطح قیمت پایین‌تر، مقاومت بسیار زیاد در مقابل خش و خش و سایش رویه می باشد.

۲-از طرفی رنگ بندی ملامینه در رده پایین تری نسبت به هایگلاس قرار دارد و رنگ بندی در ام دی اف هایگلاس بسیار متنوع تر می‌باشد و طیف گستره تری از سلایق را ارضا می‌کند.

۳-روکش های ملامینه شفافیت هایگلاس را ندارد و در محیط های کوچک می‌تواند فضا را بسته و کوچکتر نشان دهد ولی در هایگلاس با توجه به براقیت آن در فضاهای کوچک با استفاده از رنگ های روشن آن می‌توان فضا را بزرگتر نشان داد.

۴-مقاومت روکش های ملامینه در برابر مواد قلیایی و اسیدی بسیار پایین می‌باشد.

۵-از طرفی نظافت و تمیز کردن هایگلاس نسبت به ملامینه بسیار راحت تر انجام می‌شود ولی هایگلاس زودتر لک می‌گیرد.

در انتها به طور کلی می‌توان گفت بهترین گزینه همان ترکیب هایگلاس و ملامینه می باشد تا بتوان از مزایا و معایب هر دو نوع جنس استفاده کرد و یک محصول نهایی مطلوب را داشته باشیم.

 

اگر دوست دارید درباره ی انواع کابینت آشپزخانه ، کابینت های ممبران و کابینت های  ام دی اف و یا کابینت های پلیشی و یا کابینت های هایگلس بیشتر بدانید روی عناوین کلیک کنید

 

گروه مهندسی آراکس با داشتن کادر مجرب و متخصص در طراحی و ساخت دکوراسیون آشپزخانه و آشپزخانه مدرن آماده ارائه مشاوره به شماست با ما تماس بگیرید تا با بازدید از فضای شما از مشاوره رایگان و تعین قیمت کارشناسان بهره مند شوید.

 

شماره تماس دفتر مرکزی : ۸۸۴۷۵۷۴۸-۲۱

کابینت آشپزخانه-تفاوت‌های بین کابینت آشپزخانه ام‌دی‌اف ملامینه و هایگلاس