آکادمی آراکس

مقالات سایت
کابینت آشپزخانه فلزی یا چوبی، انتخاب مناسب کدام است؟

کابینت آشپزخانه فلزی یا چوبی، انتخاب مناسب کدام است؟

4 سپتامبر 2019

کابینت آشپزخانه فلزی یا چوبی، انتخاب مناسب کدام است؟

در ادامه بحث‌های متریال مصرفی در کابینت آشپزخانه و دکوراسیون داخلی به متریالی می‌رسیم که دوره آن بین مواد سازنده کابینت آشپزخانه  قدیمی و دوران عصر جدید امروزی می‌باشد. ولی برای تکمیل این سلسله مباحث نگاهی هرچند مختصر به بحث معرفی انواع کابینت آشپزخانه فلزی و همچنین فواید و مضرات انواع کابینت آشپزخانه فلزی میاندازیم.

انواع کابینت آشپزخانه فلزی

با ورود به تاریخ استفاده از فلز در کابینت آشپزخانه سه نوع متریال متداول در این حیطه وجود دارد که به شرح زیر می‌باشد:

۱- کابینت فلزی با ورق سیاه

۲- کابینت فلزی گالوانیزه

۳- کابینت فلزی استیل

کابینت فلزی

انواع متریال برای کابینت اشپزخانه فلزی

در متریال کابینت نوع اول و دوم که هر دو از فولاد تهیه می‌شوند، نقطه تمایز آنها قیمت پایین‌تر ورق سیاه نسبت به گالوانیزه می‌باشد ولی با توجه به اینکه کابینت‌های فلزی با ورق گالوانیزه نسبت به کابینت با ورق سیاه زنگ نمی‌زند، می‌توان نقطه قدرت ورق گالوانیزه را بی‌تردید همین مورد بیان کرد. لازم به ذکر است در ساخت این ها جوش‌های نقطه‌ای، کارپید و لحیم استفاده می‌شود.

در مورد رویه کابینت در این نوع متریال می‌توان از سنگ، فلز یا صفحات ام‌دی‌اف یا حتی کورین نیز استفاده کرد که هر کدام معایب و مزایایی دارد که در بحث رویه کابینت بیشتر به آنها می‌پردازیم.

در بحث رنگ‌آمیزی در کابینت های فلزی که بخش مهمی از این نوع متریال می‌باشد، رنگ بدنه آن اصولاً با پیوله پاشیده می‌شود ولی درب‌های کابینت به دلیل ایجاد عمر و دوام کافی و زیبایی بصری آن اصولاً از رنگ‌های کوره‌ای و یا رنگ استاتیک استفاده می‌شود.

READ  مثلث آشپزخانه چیست؟

 

این مطلب را هم بخوانید: نحوه قیمت گذاری کابینت آشپزخانه توسط سازندگان!

دیگر متریال مورد استفاده ذکر شده در این نوع کابینت ها، متریال استیل می‌باشد که می‌توان از آن در بدنه کابینت، درب‌ها و حتی رویه و بین کابینت‌ها نیز از آن استفاده کرد. ظاهر بسیار زیبای استیل رنگ براق و نقره‌ای آن باعث به وجود آوردن فضای زیبا و رویایی در آشپزخانه می‌شود.

انواع کابینت استیل

بهداشتی بود این متریال باعث استفاده بسیار زیاد آن در کابینت‌های موجود در فضاهایی با مراجعات زیاد مانند رستوران‌ها که در معرض زیاد عوامل شیمیایی و میکروبی می‌باشد، می‌گردد. کابینت‌های استیل که در بدنه کابینت و چه در درب‌های کابینت احتیاجی به رنگ ندارد که این از نقطه قوت‌های این نوع کابینت است و تنها نقطه ضعف کابینت استیل نسبت به همه انواع کابینت قیمت بالای استیل می‌باشد که با وجود زیبایی منحصر به‌فردی که به آشپزخانه و کابینت آن می‌دهد بسیار گران‌قیمت است.

ولی در کل کابینت‌ها با ورق سیاه و گالوانیزه اصولاً از کابینت‌های چوبی قیمت کمتری دارد ولی در کشور ما چندین سال است که استفاده از این متریال یعنی فلز در کابینت آشپزخانه‌های مسکونی منسوخ شده است و سلیقه امروزی، این نوع متریال را برای کابینت آشپزخانه نمی‌پسندد.