کابینت آشپزخانه

مقالات و مطالب آموزشی کابینت آراکس
اولین کابینت ها در چه زمانی پا به خانه ها گذاشتند؟

اولین کابینت ها در چه زمانی پا به خانه ها گذاشتند؟

1 سپتامبر 2019

اولین کابینت ها در چه زمانی پا به خانه ها گذاشتند؟

اولین کابینت های خانه ها با توجه به مطالعات انجام شده برخلاف تصور عامه که پیدایش کابینت را به ۵۰ یا ۶۰ سال قبل می‌دانند، پیدایش کابینت به شکل امروزی به اوایل قرن ۲۰ برمی‌گردد ولی کابینت در مفهوم لغوی که مرکزیت جمع‌آوری وسایل خوراک و پخت غذا می‌باشد به خیلی سال‌ها دور برمی‌گردد. کابینت در آن سال‌ها (حتی در دوران غارنشینی) ولی به شکل امروزی نبوده اما در مفهوم لغوی همین وظیفه امروزی را بر عهده داشت. در اوایل قرن بیستم و با پیدایش متریال‌های جدید کابینت رنگ و بوی جدیدی به خود گرفت و کابینت آشپزخانه در محلی جداگانه در خانه و به صورت کاربردی تعبیه شد.

اولین کابینت های خانه ها

در آن سال‌ها روانشناسان با مطالعه در فضاشناسی خانه دریافتند که آشپزخانه و کابینت موجود در آن می‌تواند نقش زیادی در مبحث آرامش و آسایش اعضای خانواده ایفا کند و مطالعات زیادی در بحث رنگ‌شناسی کابینت، مدل‌شناسی کابینت و لوازم جانبی کابینت انجام شد که به مرور در آکادمی آراکس به جزئیات آن می‌پردازیم.

 

تاریخچه کابینت آشپزخانه

کابینت آشپزخانه

اولین کابینت های خانه ها

کابینت‌های سنگی

در عصر غارنشینی و در دوره پارینه‌سنگی میانی انسان‌ها مفهوم کابینت و حتی آشپزخانه را نمی‌دانستند و به روز به شکار می‌رفتند و غذای روزانه خود را تهیه می‌کردند. پس از آن به فکر ذخیره غذای خود افتادند و در غارهای خود که محل سکونت آنها بود محل‌هایی با تراش سنگ به وجود آوردند و اولین جایگاه‌ها که با گسترش تمدن نام آن به آشپزخانه و محل ذخیره به کابینت تبدیل شد، به وجود آمد.

 

 

تاریخچه کابینت آشپزخانه

کابینت آشپزخانه

کابینت آشپزخانه از نوع اولیه آن در دوره پارینه‌سنگی میانی که با تراش سنگ به وجود آمد تا دوره‌ای که بشر توانست در سه هزار تا سه هزار و پانصد سال پیش از میلاد به وجود فلزات در سنگ‌های معدنی پی ببرد در آن بوده، نه تنها تحولی در صنعت کابینت آشپزخانه به وجود آمد بلکه در همه ملزومات زندگی بشر نیز جهش بزرگی رخ داد. نخستین فلزکاران بشری در عراق زندگی می‌کردند.

در آن سال‌ها مردمانی که بین دو رودخانه بزرگ دجله و فرات زندگی می‌کردند، باهوش‌ترین مردم جهان بودند. اولین فلزی که از سنگ معدنی به وجود آمد، مس بود که اولین وسیله آشپزخانه مدرن با مس یعنی چاقو به وجود آمد.

جهش در صنعت تولید کابینت

جهش دیگر در صنعت کابینت و ملزومات آشپزخانه در ۱۴۰۰ سال پیش از میلاد با استفاده صنعتگران از سنگ آهن آغاز شد. البته گفتنی است در آن سال‌ها نیز کابینت آشپزخانه به معنی امروزی هیچگاه به وجود نیامده بوده و کابینت تا ابتدای قرن ۲۰ هنوز صنعت جداگانه‌ای محسوب و پیشرفت در آن چشمگیر نبود. بعد از انقلاب صنعتی اروپا در سال ۱۸۸۴ جهش بزرگی در همه صنعت‌ها و در کنار آن صنعت کابینت آشپزخانه رخ داد و در ابتدا به علت وجود متریال چوب زیاد در اروپا، چوب به عنوان متریال غالب وارد صنعت کابینت آشپزخانه شد.

تاریخچه کابینت آشپزخانه

کابینت آشپزخانه

ولی در گذر زمان صنعتگران به علت وجود چوب کم در آسیا به سمت استفاده از  موضوعات چوبی و فلز در کابینت رفتند که ما در آکادمی آراکس به تحلیل جزء‌به‌جزء کابینت و انواع متریال مصرفی در کابینت آشپزخانه در دهه‌های گذشته و پیش‌رو می‌پردازیم تا آشپزخانه و کابینت آن محل آرامش خانه با تفکر و استراتژی مناسب انتخاب رنگ و متریال گردد.

 

 

اگر دوست دارید درباره ی انواع کابینت آشپزخانه ، کابینت های ممبران و کابینت های  ام دی اف و یا کابینت های پلیشی و یا کابینت های هایگلس بیشتر بدانید روی عناوین کلیک کنید

 

 

گروه مهندسی آراکس با داشتن کادر مجرب و متخصص در طراحی و ساخت دکوراسیون آشپزخانه و آشپزخانه مدرن آماده ارائه مشاوره به شماست با ما تماس بگیرید تا با بازدید از فضای شما از مشاوره رایگان و تعین قیمت کارشناسان بهره مند شوید.

 

شماره تماس دفتر مرکزی : ۸۸۴۷۵۷۴۸-۲۱