آکادمی آراکس

مقالات سایت
عوامل موثر در کیفیت کابینت آشپزخانه چوبی

عوامل موثر در کیفیت کابینت آشپزخانه چوبی

6 سپتامبر 2019

عوامل موثر در کیفیت کابینت آشپزخانه چوبی

عوامل بسیاری در مرغوبیت چوب کابینت آشپزخانه از جنس چوب دخیل است که ما سعی می‌کنیم در این مقاله به طور مختصر و مفید بر این عوامل ذکر شده برای داشتن یک چوب با کیفیت عالی و به تبع آن یک کابینت آشپزخانه لوکس بپردازیم.

اثر عوامل جوی بر کیفیت چوب کابینت آشپزخانه

عوامل جوی می‌تواند نقش موثری در نوع و کاربرد چوب برای کابینت آشپزخانه و دیگر سازه‌ها داشته باشد. عواملی مانند ارتفاع از سطح دریا، نوع خاک، اقلیم، نوع و روش جنگل‌داری و … که بر هر نوع چوب خصوصیات منحصر به فردی می‌بخشد. مثلاً چوب آبنوس وزن مخصوص بالایی دارد و فوق العاده سنگین است و برای کابینت آشپزخانه مناسب نیست و در داخل آب فرو می‌رود و بیشتر در داخل آکواریوم استفاده می‌شود. در نقطه مقابل چوب بالزاکه باز آن هم برای کابینت آشپزخانه مناسب نیست. بسیار سبک و بیشتر برای ساخت ماکت‌های پروازی مورد استفاده است.

مرغوبیت چوب برای کابینت

Pile of wood

آیا نوع خاک بر کیفیت کابینت آشپزخانه از جنس چوب تأثیر دارد؟

نوع خاک تأثیر مستقیم بر خصوصیات چوب بدست آمده دارد. مثلاً ما به چوب بلوط یا زبان گنجشک به عنوان یک متریال مناسب کابینت آشپزخانه از دو دیدگاه می‌پردازیم. اگر چوب کابینت بلوط در خاک رسی و مربوط رشد کنند و یا در خاک خشک و شنی رشد کنند ویژگی‌های متفاوتی دارند که برای استفاده در کابینت آشپزخانه بسیار مؤثر است.

در نوع اول چوب به دست آمده مقاومت بسیار بالا و قابل استفاده در کابینت آشپزخانه و کارهای ساختمانی و در نوع دوم مقاومت بسیار کمتر دارد و بیشتر برای بدست آوردن روکش چوب برای کابینت آشپزخانه روکش چوب مورد استفاده می‌باشد.

READ  طراحی یک اشپزخانه با محیطی با نشاط

تعجب نکنید ارتفاع از سطح دریا نیز بر چوب کابینت آشپزخانه تأثیر مستقیم دارد.

ارتفاع از سطح دریا نیز تأثیر مستقیمی بر نوع کیفیت چوب دارد. به طور مثال در چوب پرکاربرد راش در صنعت کابینت آشپزخانه می‌توان تأثیر آن را مشاهده کرد که چوب راش به وجود آمده در ارتفاع بالا برای کابینت آشپزخانه کیفیت به مراتب پایین‌تری نسبت به چوب راش بدست آمده در ارتفاع‌های زیر ۱۵۰۰ متر از سطح دریا دارد و جوب راش بدست آمده از آن بسیار پرکاربردتر در صنعت کابینت آشپزخانه است.

چوب مرغوب و زیبا و نور خورشید؛ دو دوست همیشگی

جهت و نحوه تابش نور خورشید می‌تواند تأثیر به سزایی در یک آشپزخانه با کابینت زیبا داشته باشد. زیرا جهت نور خورشید تأثیر مستقیمی بر مرغوبیت چوب کابینت آشپزخانه دارد. به طور مثال درختان در خطوط کناری جنگل که با نور مستقیم تغذیه می‌شوند بسیار نامرغوب‌تر از درختانی هستند که در گستره اصلی جنگل رشد می‌کنند.