آکادمی آراکس

مقالات سایت
آشپزخانه ای زیبا و کاربردی

آشپزخانه ای زیبا و کاربردی

17 جولای 2019

آشپزخانه ای زیبا و کاربردی

با وجود توجه به مسائل استاندارد هنوز هم طرز ساخت ابعاد آشپزخانه و لوازم آن به صورت قابل ملاحظه ای در حال تغییر و تحول است. درآشپزخانه ای زیبا و کاربردی ، تمام وسایل طوری چیده می شوند که غیر قابل تغییر بوده و دارای سطوح کاری و ذخیره مواد باشند.

در این نوع آشپزخانه مواد مورد استفاده برای تهیه وسایل، معمولاً از جنس چوب، نئوپان و پلاستیک هستند.

روی سطوح چوبی روباز را می توان با پوششی از لاک چوب یا روکشی از پلاستیک پوشاند.

قغسه های آشپزخانه به صورت چوبی یا تخته ای با روکش پلاستیکی هستند، استفاده از قفسه های فلزی برای قرار دادن قابلمه و ماهیتابه بهتر است. در صورت کوچک بودن فضای آشپزخانه نصب درهای کشویی یا تاشو توصیه میشود.

زیرا این درها در هنگام باز شدن فضای چندانی را اشغال نمی کنند. از کابینت های طبقه دار برای نگهداری ظروف بزرگ و سنگین یا وسایلی که از آن ها به ندرت استفاده می شود، میتوان بهره گرفت. کابینت های دیواری عمق کمی دارند، بنابراین از سطوح کاری زیر آن ها می توان بدون هیچ مشکلی استفاده کرد. با گذاشتن ظروف چینی داخل این کابینت ها فرد میتواند بدون خم شدن آنها را بردارد و به آن دسترسی داشته باشد.

کمد های یکسره بلند، برای نگهداری مواد پاک کننده و جارو و… مناسب هستند. میتوان یخچال های کوچک، اجاق گاز یا ماکروویو را با ارتفاع مناسب روی آنها قرار داد. سینک های ظرفشویی و تخته های آبگیری ظروف باید متناسب با داخل کابینت های طبقه دار باشند، چون در داخل این کابینت ها میتوان یک سطل زباله، ماشین ظرفشویی و چیزهای مصرفی دیگر را مثل آبگرمکن جای داد.

READ  دکور بندی آشپزخانه

وجود دستگاه مکش هوا در بالای اجاق الزامی است. هود های مکنده برای این کار بسیار مناسب هستند. یک تفاوت عمده بین سیستم مکش هوا و سیستم چرخشی وجود دارد و آن اینکه در سیستم های مکنده باید حفره ای رو به بیرون تعبیه شود.

این سیستم ها نسبت به سیستم های چرخشی کار آمد تر بوده و بیشتر مورد توجه واقع میشوند.

آشپزخانه ای زیبا و کاربردی

در هنگام طراحی و نقشه کشی و به منظور ایجاد فضای کافی برای نگهداری و ذخیره مواد در آشپزخانه، باید به ابعاد کابینت ها و لوازم داخل انها توجه کرد. اجاق های گازی و برقی مدرن باید طوری طراحی شوند که متناسب با لوازم دیگر بوده و در مجموع باعث سهولت روند کار در آشپزخانه شوند.

در چنین محیطی باید از پریز به حد کافی استفاده کرد. یعنی برای هر منطقه کاری و آماده سازی مواد غذایی یک جفت پریز کافی است.

 آشپزخانه بهتر است پنجره ای رو به خیابان یا حیاط خانه داشته باشد. هر چند آشپزخانه یک محل کار در داخل خانه است، ولی مکانی است که کدبانوی خانه بیشتر اوقات خود را در آن سپری می کند، بنابر این طراحی آن باید در نهایت دقت انجام شود. همچنین اگر در داخل آشپزخانه میز ناهار خوری تعبیه شود محلی مناسب برای جمع شدن افراد خانواده در کنار یکدیگر است.

این مطالب را نیز بخوانید