آکادمی آراکس

مقالات سایت
نظم دادن به کابینت آشپزخانه‌های کوچک

نظم دادن به کابینت آشپزخانه‌های کوچک

27 نوامبر 2019

نظم دادن به کابینت  آشپرخانه های کوچک

نظم دادن به کابینت آشپزخانه‌های کوچک در فضاهای آپارتمان نشینی با فضاهای محدود یکی از مشکلات بسیار بزرگ در زندگی ماشینی امروزه می‌باشد. این نظم دادن به آیتم‌های بسیار زیادی بستگی دارد که ابتدایی‌ترین آیتم که اکثراً در بسیاری از موارد به آن توجهی نمی‌شود مرحله طراحی می‌باشد. مهندس طراح در طراحی فضای کابینت آشپزخانه در فضاهای کوچک باید به موارد بسیاری توجه کند که در این مقاله قصد داریم به تعدادی از این‌ها بپردازیم.

**نظم دادن به کابینت آشپزخانه‌های کوچک و استفاده از فضاهای داخل یونیت‌های کابینت

در استانداردهای ساخت کابینت آشپزخانه عمق فضاهای یونیت‌ها تعریف ثابتی دارد؛ اما توصیه می‌شود در بعضی موارد که فضای آشپزخانه بسیار کوچک می‌باشد پا را فراتر از استانداردها گذاشته تا بتوانیم از عمق یونیت‌ها که فضای بسیار مناسبی برای جا دادن وسایل می‌باشد بیشتر استفاده کنیم. در استانداردها عمق یونیت‌های هوایی ۳۵ و عمیق یونیت‌های زمینی ۶۰ سانتی می‌باشد ولی می‌توان برای فضاهای ذکر شده عمق یونیت‌های هوایی را تا ۴۵ سانتی متر و زمینی را تا ۷۰ سانتی متر نیز گسترش داد تا بتوانیم از آن‌ها به‌طور مؤثرتری استفاده کنیم. البته لازم به ذکر است اندازه‌های بیش از این نیز می‌تواند به‌صورت معکوس عمل کند و فضایی ایجاد کند که عملاً دسترسی به آن سخت می‌شود.

کابینت آشپزخانه-نظم دادن به کابینت آشپزخانه‌های کوچک

** استفاده از کابینت هوایی پله‌ای درنظم دادن به کابینت آشپزخانه‌های کوچک

یکی دیگر از راه‌کارهای نظم دادن و ساماندهی در آشپزخانه‌های کوچک استفاده از کابینت هوایی پله‌ای می‌باشد. در استاندارد ساخت کابینت ارتفاع یونیت‌های هوایی ۷۰ تا ۸۰ سانتی متر می‌باشد. در این نوع ترفند ما ارتفاع یونیت‌های هوایی را تا ۹۵ سانتی متر در نظر گرفته و به دو قسمت تقسیم می‌کنیم. قسمت بالا که اصولاً دارای ارتفاع کمتری می‌باشد عمق بیشتر مثلاً ۵۰ سانتی متر در نظر گرفته می‌شود و قسمت پایین با ارتفاع بیشتر عمق کمتر در نظر گرفته می‌شود. این ترفند هم کار را زیباتر می‌کند و هم کارآیی یونیت‌ها در حالت عادی را بیشتر می‌کند که ما در اینجا بیشتر بحث کارآیی این ترفند را داریم.کابینت آشپزخانه-نظم دادن به کابینت آشپزخانه‌های کوچک

**نظم دادن به کابینت آشپزخانه‌های کوچک و استفاده از اکسسوری‌ها

یکی دیگر از ترفندهای مورد استفاده در کابینت آشپزخانه در فضاهای کوچک استفاده از اکسسوری‌های داخل کابینت آشپزخانه می‌باشد. امروزه اکسسوری‌های بسیار زیادی برای کابینت آشپزخانه به وجود آمده که هر کدام از آن‌ها نقش بسیار مهمی در نظم و ساماندهی به فضاهای داخل آشپزخانه می‌دهد. استفاده از اکسسوری‌های محل قرار دادن قاشق و چنگال، اکسسوری سطل زباله، اکسسوری کابینت کنج اکسسوری کشوی عمودی برای قرارگیری در کنار گاز همه و همه این‌ها راه‌حل‌های بسیار مناسبی برای نظم‌بخشی در فضاهای داخلی کابینت می‌باشند که در فضاهای کوچک می‌توانند ترفندی بسیار مناسب برای ساماندهی وسایل آشپزخانه برای مادر خانواده باشند.

کابینت آشپزخانه-نظم دادن به کابینت آشپزخانه‌های کوچک

** نظم دادن به کابینت آشپزخانه‌های کوچک و استفاده از کشوهای عمودی در کابینت آشپزخانه

استفاده از کشوهای عمودی در کابینت آشپزخانه می‌تواند یک ترفند بسیار مناسب و در عین حال زیبا برای آشپزخانه‌های کوچک باشد. در این نوع کشوها طبقه‌بندی به‌صورت عمودی انجام می‌گیرد و از عمق یونیت‌ها استفاده می‌شود که فضای بسیار مناسبی برای قرارگیری وسایل کوچک مانند ظروف حبوبات و نمک و فلفل می‌باشد. البته نوع یک تیکه آن نیز برای قرار گرفتن اجناس بزرگتر وجود دارد.

کابینت آشپزخانه-نظم دادن به کابینت آشپزخانه‌های کوچک

** نظم دادن به کابینت آشپزخانه‌های کوچک و استفاده از کشوهای جمع‌شو در کابینت آشپزخانه

یک اکسسوری بسیار مناسب در فضاهای کوچک استفاده از کشوهای جمع‌شو در کابینت آشپزخانه می‌باشد. این نوع اکسسوری به‌صورت جمع‌شو در فضا قرار می‌گیرد و با بیرون کشیدن آن هر مرحله بزرگتر می‌شود و تا عمق ۹۰ سانتی متر حتی بزرگ می‌شود که فضای بسیار مناسبی برای قرارگیری اجناس می‌شود.

**نظم دادن به کابینت آشپزخانه‌های کوچک و استفاده از شلف‌های رنگی در فضاهای خالی کابینت آشپزخانه

در فضاهای بین یونیت‌های هوایی و زمینی استفاده از شلف‌های رنگی در فضاهای خالی کابینت آشپزخانه ترفند بسیار مناسبی برای فضاهای کوچک می‌باشد. در این نوع فضاها می‌توان برای قرار دادن ادویه‌جات و موادی که بیشترین مصرف را در آشپزخانه دارند مورد استفاده قرار داد. استفاده از رنگ‌های مخالف توصیه می‌شود.

کابینت آشپزخانه-نظم دادن به کابینت آشپزخانه‌های کوچک

** نظم دادن به کابینت آشپزخانه‌های کوچک واستفاده از میزهای کشویی جمع‌شو در کابینت آشپزخانه

با استفاده از یک ریل مناسب و صفحه‌ای با قطر مناسب می‌توان میزی کشویی ساخت. استفاده از میزهای کشویی جمع‌شو در کابینت آشپزخانه در محیط‌های کوچک یک ترفند بسیار مناسب می‌باشد. این نوع میزها به عمق یونیت‌ها ساخته می‌شوند و پس از استفاده به داخل یونیت قرار می‌گیرند و برای استفاده به‌صورت کشویی بیرون می‌آید. نکته مهم در این نوع میزها استفاده از ریل‌های بسیار مقاوم می‌باشد تا بتوان وزن صفحه و وسایل روی آن را تحمل کند.

**نظم دادن به کابینت آشپزخانه‌های کوچک و استفاده از یونیت‌های کمدی به‌جای زمینی و هوایی در کابینت آشپزخانه

استفاده از یونیت‌های کمدی به‌جای زمینی هوایی در کابینت آشپزخانه در فضاهای محدود می‌تواند چندین برابر به فضاها اضافه کند باید توجه داشت در کابینت‌های کمدی عمق استاندارد ۶۰ سانتی متر می‌باشد که با توجه به این که از سطح زمین تا سقف ادامه دارد می‌تواند یک آلترناتیو بسیار مناسب باشد. حتی در این فضاها می‌توان از اکسسوری‌های بسیار مناسب‌تری استفاده کرد ولی باید توجه داشت اصولاً این ترکیب کمدی به اکسسوری یک ترکیب گران قیمت می‌شود. البته گران ولی بسیار کارآمد.

برای دریافت مشاوره و اجرای انواع کابینت آشپزخانه با مشاورین آراکس از طریق قسمت تماس با ما در ارتباط باشید.

کابینت آشپزخانه-نظم دادن به کابینت آشپزخانه‌های کوچک