آکادمی آراکس

مقالات سایت
کابینت مدرن، آشپزخانه‌ای مدرن و امروزی

کابینت مدرن، آشپزخانه‌ای مدرن و امروزی

4 دسامبر 2019

چگونه با کابینت سبک مدرن آشپزخانه‌ای مدرن و امروزی داشته باشیم؟

دکوراسیون داخلی منازل به عنوان مهم‌ترین مبحث در داخل منزل برای داشتن فضاهایی مطلوب و با آرامش کافی محسوب می‌شود. از قدیم تا به امروز سبک‌های متفاوتی از دکوراسیون بوجود آمده و سالها بر روی آن‌ها تحقیق و مطالعه شده و به تبع آن سبک‌های زندگی مردم در آن روزها تعریف می‌شود و سلایق و علایق خودشان را بر آن بنا می‌گذاشتند. سبک‌های مدرن، کلاسیک، نئوکلاسیک مهم‌ترین سبک‌های بوجود آمده در آن سالها بوده و امروزه نیز از آنها برای طراحی استفاده می‌شود.

در این مقاله سعی بر آن است تا بگوییم چگونه با کابینت مدرن آشپزخانه‌ای مدرن و امروزی داشته باشیم تا در آن فضا بتوانیم محیطی پر از آرامش برای خانواده خود بسازیم و مهم‌ترین قسمت خانه را به بهترین نحو آرایش کنیم و هنگام ورد در آن بهترین حس را به خانواده منتقل کنیم.

کابینت مدرن در فضاهای امروزی

با نگاهی به تاریخچه کابینت آشپزخانه از گذشته تا به امروز سبک کلاسیک جایگاه بسیار مستحکمی در بین سبک‌های طراحی داشته و دارد ولی در فضاهای امروزی می‌توان گفت کابینت مدرن، بیشترین سهم را در طراحی‌های داخلی ایفا می‌کند. سادگی و استفاده بهینه از فضاها دلایل اصلی استفاده از این سبک می‌باشد.

در سبک کلاسیک به علت داشتن المان‌های اضافی مانند ستون‌ها و سرستون‌ها جای زیادی را اشغال می‌کند که در خانه‌های آپارتمانی امروزی می‌توان گفت این بزرگ‌ترین معضل می‌باشد.

سبک مدرن در کابینت، آشپزخانه را در کمترین تزئینات و جزئیات طراحی می‌کند و از به کار بردن هر گونه اجزای اضافی و غیر کاربردی اجتناب می‌شود. ولی با همه اینها سادگی بزرگ‌ترین ویژگی این سبک می‌باشد.

کابینت آشپزخانه-کابینت مدرن، آشپزخانه‌ای مدرن و امروزی

استفاده نکردن از دیوارهای جداکننده برای آشپزخانه و کابینت آشپزخانه

یکی از ویژگی‌های بسیار مورد توجه در دکوراسیون داخلی مدرن امروزی استفاده نکردن از دیوارهای جداکننده برای آشپزخانه و کابینت آشپزخانه می‌باشد در این سبک سعی بر آن است که محیط آشپزخانه با پذیرایی ادغام شود تا بتوانیم از فضای موجود بهترین استفاده را بکنیم.

برخلاف سبک‌های قدیم که آشپزخانه را به وسیله دیوارهای جداکننده از فضاهای دیگر جدا می‌کردند، الفبای سبک مدرن بر باز بودن حداکثری فضای آشپزخانه تعریف می‌شود. در این سبک سعی بر آن است فضای آشپزخانه براساس نورپردازی و رنگ‌آمیزی تزئین شود تا یکپارچگی آن از محیط پذیرایی حفظ شود.

اصولا سعی ما بر این است در فضای آشپزخانه و پذیرایی از رنگ‌های هم خانواده استفاده شود و تا جایی که امکان دارد فضاها را با استفاده از رنگ‌ها و نورهای روشن هرچه بیشتر بزرگ‌تر نشان بدهیم. اصولا در این سبک از جزیره یا اپن آشپزخانه برای جدا کردن فضای مورد استفاده قرار می‌گیرد ولی حتماً جزیره یا اپن باید به صورتی در نظر گرفته شود که یکپارچگی فضای آشپزخانه و پذیرایی را از بین نبرد.

اصولا از جزیره آشپزخانه برای میز نهارخوری نیز استفاده می‌شود تا بتوانیم از این جداکننده استفاده دو منظوره‌ای داشته باشیم. حتماً این موضوع، مورد توجه باشد که رنگ جزیره باید از پذیرایی و آشپزخانه کمی تیره‌تر باشد تا مرکزیت این فضاها را تعریف کند و بتواند ارتباطی منظم بین پذیرایی و آشپزخانه داشته باشد.

کابینت آشپزخانه-کابینت مدرن، آشپزخانه‌ای مدرن و امروزی

 

استفاده از طبقه یا شلف روباز در کابینت آشپزخانه

یکی دیگر از المان‌های مدرن که در فضاهای امروزی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد استفاده از طبقه یا شلف روباز در کابینت آشپزخانه می‌باشد. استفاده از این مورد در فضاهای بزرگ‌تر بسیار کاربردی‌تر می‌باشد ولی در فضاهای کوچک نیز می‌تواند در فضاهای پرت آشپزخانه بهترین کاربرد را بوجود آورد.

در رنگ بندی این شلف‌ها سعی بر آن است از رنگ‌های مخالف دیگر اجزای دکوراسیون استفاده شود تا بتوان از المان‌های تزیینی بر روی آن استفاده کرد و با استفاده این رنگ بندی جلوه اجزای تزیینی را به بهترین نحو نشان داده البته قابل ذکر است عرض مناسب و عمق مناسب باعث استحکام هر چه بیشتر شلف‌ها و اجزای روی آن می‌شود که به استانداردهای آن باید توجه کرد تا بتوانیم بیشترین ایمنی را در فضا داشته باشیم.

نورپردازی مهم‌ترین عنصر در کابینت آشپزخانه مدرن

استفاده از نورپردازی به عنوان مهم‌ترین عنصر در کابینت آشپزخانه‌ مدرن امروزه بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نورپردازی امروزه به یک علم جداگانه تبدیل شده است و اصول آن در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود.

در فضای آشپزخانه سعی بر آن است با یک نظم مشخص در زیر کابینت‌ها فضای بین یونیت‌های هوایی و زمینی و در فضای بالا تا سقف از نورپردازی استفاده شود ولی یک قانون کلی وجود دارد که در نورپردازی فضاها همیشه تمرکز نور بر روی المان‌ها قرار گیرد و از پرت نور جلوگیری شود.

در گذشته از نورهای بسیار زیادی در فضا استفاده می‌شد که این امر نور محیطی بسیار زیادی را تشکیل می‌داد و باعث می‌شد چشم بیننده به طور متمرکز بر روی اجزای اصلی قرار نگیرد ولی امروزه با پیشرفت تکنولوژی استفاده از نورهای بسیار متمرکز باعث شده هم در مصرف انرژی بسیار صرفه‌جویی شود و هم به طور هدفمند از نورها استفاده کنیم تا از کمترین نور بهترین بهره برده شود.

ولی باید توجه شود رنگ بندی اجزای دکوراسیون با رنگ نور متمرکز در محیطی یک هارمونی کافی داشته باشد حتی سعی بر این است رنگ نور محیط خارج از آشپزخانه نیز در فضاهای مدرن امروزی تناسب کافی با آشپزخانه داشته باشد. استفاده از ترکیب نور سفید و زرد می‌تواند بهترین گزینه برای ترکیب نورپردازی داشته باشیم. استفاده از این ترکیب در آشپزخانه‌های مدرن امروزی به صورت عمده مورد استفاده قرار گرفته و همه سلایق را ارضا می‌کند.

کابینت آشپزخانه-کابینت مدرن، آشپزخانه‌ای مدرن و امروزی