کابینت آشپزخانه

مقالات و مطالب آموزشی کابینت آراکس
کابینت آشپزخانه با جنس ام دی اف و ویژگی های مهم آن

کابینت آشپزخانه با جنس ام دی اف و ویژگی های مهم آن

20 اکتبر 2019

کابینت آشپزخانه با جنس ام دی اف  و ویژگی های مهم آن

کابینت آشپزخانه با جنس ام دی اف  و ویژگی های مهم آن

طراحان منازل مسکونی و خانواده‌ها هر دو یک دغدغه مشترک برای بهینه کردن فضاهای مورد نیاز در میان واحدها دارند ولی به طور حتم مهمترین فضایی که در وهله اول در ذهن هر دو طرف می‌باشد آشپزخانه می‌باشد. فضای آشپزخانه با توجه به کارکرد بسیار مهمی که در خانواده دارد حتماً مهمترین و اساسی‌ترین بخش این طراحی‌ها می‌باشد . ابتدا نحوه قرارگیری آشپزخانه از نظر نورگیری و در مرحله دوم طرح و شکل قرارگیری آن در پلان کلی ساختمان پس از گذراندن این دو مرحله به نقطه ای می‌رسیم که به طور حتم از همه اینها مهم‌تر است و آن چیدمان مبلمان و کابینت آشپزخانه است. انتخاب این مرحله به جزئیات بسیار زیادتری تقسیم بدنی می‌شود  که هزینه خانواده و سلیقه آنها دو تا از آیتم‌های اساسی آن می‌باشد. یکی از جنس‌های بسیار متداول در زندگی امروز که با سطح متوسط بودجه مورد نیاز مورد استقبال اکثر هم‌وطنان می‌باشد ام‌دی‌اف  می‌باشد. در این نوشته بحث بسیار مفیدی درباره کابینت آشپزخانه با جنس ام‌دی‌اف  و ویژگی‌های مهم آن برای شما همراهان آکادمی آراکس داریم.

 

کابینت ام دی اف

 واژه ام‌دی‌اف در کابینت آشپزخانه چیست؟

امی دی اف در کابینت آشپزخانه یک نوع محصول از مصنوعات چوبی می‌باشد که امروزه بیش از ۸۰ درصد بازار ساخت وسایل چوبی را در دنیا احاطه کرده است. ام‌دی‌اف  یک نوع تخته فیبر می‌باشد که به صورت خشک و حرارت تولید می‌شود. ام‌دی‌اف  مخفف کلمه انگلیسی (Hedium-density-fibreboard) که به طور مستقیم به چگالی این محصول مربوط است می‌باشد. چگالی ام‌دی‌اف  بین ۶۵۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب می‌باشد. این محصول از ذرات خرد شده چوب تشکیل شده است که توسط رزین در دستگاه متراکم می‌شود این فرآیند با فشار انجام می‌شود. در مرحله آخر با استفاده از حرارت خشک می‌شوند و محصول نهایی تولید و آماده می‌باشد. این فرآیند تولید براساس دانسیته خرده چوب به کار رفته به نئوپان، تخته لایه و تخته فیبر سخت و … تقسیم می‌شود که هر کدام از این محصولات براساس چگالی کاربردهای خود را دارد.

 ابعاد متعارف ام‌دی‌اف  کابینت آشپزخانه

در کارخانه تولید ام‌دی‌اف  پس از فرآیندهای ذکر شده و تولید اولیه محصول نهایی به ابعاد متعارف برش خورده و وارد بازار برای تولید محصولات مصنوعات چوبی مانند کابینت آشپزخانه می‌شود. این ابعاد براساس استانداردها و صنعت کشورهای مختلف اقسام بسیار زیادی دارد. سایزهای ام‌دی‌اف  تولید کشورمان به طور معمول ۱۸۳۰*۲۴۴۰ ، ۱۲۲۰*۲۴۴۰ ، ۱۸۳۰*۳۳۶۰ ، ۱۸۳۰*۴۱۰۰ میلیمتر می‌باشد. البته سایزهای متفاوت تری در ام‌دی‌اف ‌های وارداتی به ایران وجود دارد. به طور مثال ام‌دی‌اف ‌های ایتالیایی و اسپانیایی و اتریشی در ابعاد ۲۱۰۰*۴۱۰۰ و ۲۰۷۰*۲۸۰۰ در بازار ایران وجود دارد. ضخامت ورق‌های ام‌دی‌اف  موجود در بازار ایران و جهان در سایزهای ۱۲، ۱۶، ۱۸، ۲۵، ۳۲، ۳۸ در دسترس همه وجود دارد . البته در ساخت سازه‌هایی مانند درب‌های ساختمانی از ضخامت‌های کمتر مانند ۳ و ۸ میلیمتر نیز استفاده می‌شود.

 

کابینت ام دی اف

 مزایا و معایب ام‌دی‌اف  کابینت آشپزخانه

ام‌دی‌اف  نیز مانند هر نوع متریال مزایا و معایبی دارد که در این بخش به بررسی این موارد می‌پردازیم تا بتوانیم با در دست داشتن کلیه معایب و مزایای این محصول انتخاب مناسبی داشته باشیم.

 مزایا

– قابلیت کار کردن آسان بر روی آن مانند عملیات ابزار زدن، سنباده زدن، و ماشین کاری

– سطح صاف و صیقلی آن که نمای بسیار ویژه ای به آن می‌دهد.

– هزینه بسیار مناسبتر نسبت به متریال‌هایی مانند چوب

– رنگ‌بندی بسیار متنوع و پوشش دادن انواع سلیقه ها

– قابلیت تمیز کردن بسیار راحت آن که مزیت بسیار قوی نسبت به چوب می‌باشد.

– دامنه بسیار وسیع از نظر دانسیته، ضخامت و ابعاد تولید.

 معایب

– این محصول بسیار در مقابل نفوذ آب حساس و با کمترین نفوذ آب باد می‌کند.

– رویه آن در مقابل اجسام سخت اگر خراشیده شود قابل ترمیم نمی‌باشد و باید عوض شود.

– بخار شدن فرمالدئید موجود در آن می‌تواند موجب محیط زیست شود.

– در موارد با چگالی پایین‌تر از لحاظ پیچ پذیری دچار مشکل می‌شود.

 رده‌بندی چگالی ام‌دی‌اف  کابینت آشپزخانه

ام‌دی‌اف  در صنعت طی یک رده‌بندی در چگالی تولید می‌شود چگالی ام‌دی‌اف  در دو رده وزن مخصوص بالا و مخصوص پایین تولید می‌شود. در چگالی‌های بالا که به طور معمول برای کابینت آشپزخانه استفاده می‌شود معمولاً دارای چگالی ۶۵۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب از این نوع محصول در ساخت اکثر وسایل خانه و دکوراسیون استفاده می‌شود. در چگالی رده بالا که محدوده آن بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب می‌باشد برای تولید محصولاتی مانند کف‌پوش‌ها، پله‌ها، قفسه‌های صنعتی و … استفاده می‌شود. البته ام‌دی‌اف  در رده پایین از لحاظ چگالی نیز وجود دارد که رده آن بین ۵۵۰ تا ۶۵۰ کیلوگرم بر متر مکعب می‌باشد که از آنها در سازه‌های نمایشگاهی و تزئینات استفاده می‌شود.

کابینت ام دی اف

 

 انواع ام‌دی‌اف  کابینت آشپزخانه از لحاظ رویه

ام‌دی‌اف  در کارخانه به صورت خام و بدون رویه تولید می‌شوند که براساس کارآیی آن در صنعت از نوع خام استفاده می‌شود ولی در کابینت آشپزخانه ام‌دی‌اف  اصولاً از رویه استفاده می‌شود. رویه ام‌دی‌اف  به دو نوع ملامینه براق و مات تقسیم می‌شوند که هر کدام از این رده دارای رنگ‌های بسیار زیاد می‌باشند. هر کدام از این دو رده دارای هوادارانی می‌باشد که براساس سلیقه از نوع مات و براق آن استفاده می‌شود. البته به این نکته توجه شود ملامینه مات بسیار پرکاربردتر است و اگر کسی بخواهد از براق استفاده کند ترجیح می‌دهد از نوع هایگلاس استفاده کند.

 رنگ‌بندی کابینت آشپزخانه ام‌دی‌اف

پس از طرح و نوع متریال انتخاب رنگ نیز یکی از موارد مهم و چالش برانگیز در کابینت آشپزخانه ام‌دی‌اف  می‌باشد. این که ما چه رنگی از لحاظ سردی و گرمی رنگ انتخاب می‌کنیم می‌تواند یک تفاوت بزرگ در محصول نهایی ایجاد کند. ولی به طور کلی سعی کنید در آشپزخانه‌های کوچک و براساس میزان نورگیری فضا از رنگ‌های روشن استفاده کنید ولی در آشپزخانه‌های بزرگ می‌توانید از تنوع رنگ ام‌دی‌اف  استفاده کنید ولی به طور کلی سعی شود در انتخاب رنگ‌بندی از دو نوع رنگ متضاد استفاده شود حتی در آشپزخانه‌های کوچک نیز از این امر تبعیت شود ولی با حداکثر بودن رنگ روشن.

 سخن آخر

در آخر امیدواریم توانسته باشیم مرور کلی بر ام‌دی‌اف  به عنوان متریال مورد استفاده اکثر هم‌وطنان در آشپزخانه و کابینت و دیگر المان‌های دکوراسیون داشته باشیم. به عنوان نکات نهائی توجه داشته باشید امروزه شرکت‌های بسیار معتبری در داخل ایران کیفیت‌های بسیار مرغوبی از ام‌دی‌اف  تولید می‌کنند که توانسته‌اند سهم بسیار زیادی از بازار ایران را احاطه کنند که به طور حتم برای حمایت از تولید ملی حتماً جنس ایرانی بخرید. از طرفی ام‌دی‌اف  ملامینه حتماً توجه شود که از لحاظ قیمت در زمره متریال با قیمت متوسط شناخته می‌شود که این امر یک مزیت بسیار خوب برای انتخاب این متریال می‌شود.

اگر دوست دارید درباره ی انواع کابینت آشپزخانه ، کابینت های ممبران و یا کابینت های پلیشی و یا کابینت های هایگلس بیشتر بدانید روی عناوین کلیک کنید

 

 

گروه مهندسی آراکس با داشتن کادر مجرب و متخصص در طراحی و ساخت دکوراسیون آشپزخانه و آشپزخانه مدرن آماده ارائه مشاوره به شماست با ما تماس بگیرید تا با بازدید از فضای شما از مشاوره رایگان و تعین قیمت کارشناسان بهره مند شوید.

 

شماره تماس دفتر مرکزی : ۸۸۴۷۵۷۴۸-۲۱

اگر دوست دارید درباره ی انواع کابینت ها بیشتر بدانید مطالب زیر را نیز مطالعه کنید

مزایا و معایب کابینت های MDF

کابینت آشپزخانه فلزی یا چوبی، انتخاب مناسب کدام است؟

آیا از معایب و مزایای کابینت آشپزخانه ام دی اف با خبر هستید؟

بهترین انتخاب برای جنس کابینت در آشپزخانه های ایرانی