آکادمی آراکس

مقالات سایت
نکات کلیدی در تزئین اتاق کودک

نکات کلیدی در تزئین اتاق کودک

5 می 2020

نکات کلیدی در تزئین اتاق کودک

نکات کلیدی در تزئین اتاق کودک

تزئین اتاق کودک یکی از موارد مهم در شکل‌گیری شخصیت فرزند می‌باشد. شاید این قضیه برای بسیاری از افراد تعجب برانگیز باشد. اما طبق تحقیقات علمی صورت گرفته می‌تواند نقش مهمی در این امر داشته باشد. اتاق کودک محلی امن برای بروز استعدادهای آنها می‌باشد. در این فضا آنها بزرگ می‌شوند. مطالعه می‌کنند به موسیقی گوش می‌دهند .

بسیاری از زمان‌های بهترین دوران زندگی خود را در آن می‌گذرانند. پس نگاه تخصصی به این فضا و هزینه کردن برای تزئین اتاق کودک یک امر ضروری می‌باشد. در این مطلب قصد داریم موارد بسیار مهمی درباره این قضیه بیان کنیم تا بتوانیم بهترین عملکرد و بهره‌وری را برای این فضا داشته باشیم.

 

نکات کلیدی در تزئین اتاق کودک

تزئین اتاق کودک و ارتباط با شخصیت فردی آن

از سن سه سالگی به بعد شخصیت کودکان شکل می‌گیرد. در همین زمان سعی کنید المان‌ها و سبک دکوراسیون فضای اتاق کودک را براساس دیدگاه‌ها و ذهنیت خود کودک شکل دهید.

برای تغییرات دکوراسیون در این سن حتماً از دیدگاه‌های خود کودک استفاده کنید. از رنگ مورد علاقه آن که بیانگر سیستم ذهنی آن می‌باشد، حتماً اطلاع کسب کنید و آن را در تغییرات لحاظ کنید.

با کودک خود صحبت کنید و از علایق و بازی‌های مطلوب آن اطلاع کسب کنید و براساس سلیقه آن فضا را تزیین کنید.

در چیدمان وسایل در فضا از دیدگاه‌های کودک پرس‌وجو کنید ولی این قضیه را در نظر قرار دهید که سلیقه فردی کودک طی دوران قابل تغییر است و باید انعطاف‌پذیری را برای تغییر دکوراسیون در نظر داشته باشید تا بتوانید بعد از مدتی بنا به دیدگاه‌های جدید کودک فضا را تغییر دهید.

READ  ویژگی مناسب ترین میزناهارخوری

تزئین اتاق کودک و تقسیم‌بندی فضاها

تزئین اتاق کودک و تقسیم‌بندی فضاها می‌تواند نقش مهمی در کاربردی کردن فضا ایجاد کند. از آنجا که کودک در این فضا کلیه فعالیت‌های روزمره خود را انجام می‌دهد باید با دقت وسواس‌گونه‌ای در تقسیم فضاها این امر را ایجاد کنیم.

ابتدا براساس علایق و سلایق شخصیتی کودک فعالیت‌های روزمره آن را به صورت مکتوب درآورده و براساس اولویت‌های ذهنی آن با استفاده از متخصصان امر شروع به کار کنید.

به طور مثال برای کودکی که اولویت‌های ذهنی آن به ترتیب بازی، مطالعه، خواب و موسیقی گوش دادن است ابتدا براساس متراژ اتاق فضای اصلی را به بازی‌های روزمره و مطالعه اختصاص داده و در کنار این قضیه فضاهای در حد بیست درصد برای خواب و موسیقی در نظر بگیرید که البته این یک امر بسیار تخصصی می‌باشد که با مشاوره با متخصصان امر این تقسیم‌بندی به صورت کاملاً علمی و براساس رنگ و سلیقه فردی شکل می‌گیرد.

نکات کلیدی در تزئین اتاق کودک

نکات کلیدی در تزئین اتاق کودک

تزئین اتاق کودک و چیدمان وسایل

مرحله بعد از تقسیم‌بندی فضاها چیدمان وسایل کودک می‌باشد. در نظر داشته باشید سبک کلی طراحی در کلیه فضاهای تقسیم‌بندی شده باید از یک هارمونی بخصوص تبعیت کند و نمی‌تواند سبک‌های متفاوتی در فضاهای مختلف داشته باشیم.

سعی کنید در چیدمان فضاها از مرزهای تقسیم‌بندی تبعیت کنید و به مرز فضاها تجاوز نکنید. در اتاق یک قانون کلی صدق می‌کند. از ریخت و پاش زیاد و وسایل خارج از حد اجتناب کنید. فضاهای شلوغ برای کودکان یک حس بسیار بد همراه با تشویش افکار ایجاد می‌کند. سادگی در این فضاها قانون اصلی و اجتناب ناپذیر می‌باشد که باید به آن توجه کرد.

READ  فنگ شویی در اتاق خواب

تزئین اتاق کودک و نورپردازی

دیگر مسئله مهمی که باید مورد توجه قرار گیرد، نورپردازی محیط می‌باشد. توجه داشته باشید نورپردازی ملایم و نقطه‌ای برای فضاهای مختلف در تقسیم‌بندی یک اصل مهم است. به طوری که خطوط نور بتواند یک نقش جدا کننده برای فضاها باشد.

به طور مثال با یک نگاه بتوان با استفاده از نور فضای کودک برای مطالعه را از فضای بازی تشخیص داد. البته در نظر داشته باشید که این امر بسیار تخصصی می‌باشد. با ما همراه باشید.

مطالب زیر را نیز بخوانید