کابینت آشپزخانه

مقالات و مطالب آموزشی کابینت آراکس
نقش رنگ در دکوراسیون داخلی

نقش رنگ در دکوراسیون داخلی

12 اکتبر 2020

نقش رنگ در دکوراسیون داخلی

نقش رنگ در دکوراسیون داخلی یکی از جالبترین جنبه های دکوراسیون است.

طراحان دکوراسیون به طرز عجیبی بیشتر قوانین گذشته را شکسته اند و دست ما را در انتخاب اکثر رنگها در هر فضایی باز گذاشتهاند و دیگر مثل گذشته مرزها و محدودیتها رعایت نمیشود. به طور مثال برای انتخاب رنگ دلخواهمان میتوانیم لوازمی را که در منزل دوست داریم مثل روسری، سرویس بشقاب، صابون و … جلویمان بگذاریم و از بین آن رنگ مورد نظرمان پیدا کنیم.

و این رنگ را با بردن در قوانین چرخه رنگ ایتن با دیگر رنگها به تعادل برسانیم و باید بدانیم از چه نوع رنگی در چه جهتی از فضایمان استفاده کنیم مثلاً رنگ به روی یک دیوار اتاق شمالی که نور طبیعی کمی دارد، کسل کننده خواهد بود و در اینجا باید از رنگ زرد خردلی استفاده کنیم. نور مورد استفاده چه طبیعی و چه مصنوعی تأثیر متفاوتی بر فضا دارد.

استفاده از چرخهی رنگ در دکوراسیون داخلی

استفاده از چرخهی رنگ، روش بسیار مناسبی برای پیدا کردن رنگها متناسب با رنگ مورد نظر ما است.

چرخهی رنگ ایتن متشکل از دوازده رنگ است که دارای سه رنگ اصلی قرمز، زرد و آبی میباشد که به عنوان رنگهای اولیه حساب میشوند. رنگهای میان این سه رنگ، رنگهای ثانویه شناخته میشوند. هر کدام از این رنگها میتوانند با رنگهای کنار خود که رنگ همخانوادهاش محسوب میشود و یا رنگ روبهروی آن که مکمل آن است ترکیب رنگی زیبا و چشمگیری داشته باشد. برای به وجود آمدن ترکیبی ملایم و هماهنگ باید از رنگهای هم خانواده و در اصطلاح همسایه استفاده کنیم.

برخی از اصلاحات متداول طراحان دکوراسیون در ارتباط با رنگ

برخی از اصلاحات متداول طراحان دکوراسیون در ارتباط با رنگ

۱- رنگهای آکسان

رنگهای تند و درخشانی هستند که برای روح دادن و انرژی بخشیدن به فضا و یک مجموعه رنگی اضافه میشوند. مثل صورتی خیلی پررنگ و تند چند کوسن در یک اتاق نشیمن که با خانوادهی رنگ کرم رنگآمیزی شده.

۲- رنگ زمینه

زمینه رنگی است که در بیشترین و بزرگترین سطح و ابعاد مورد استفاده قرار میگیرد. مثل دیوارهای اتاق رنگ زمینه معمولاً پس زمینهای است برای دیگر رنگهایی که میخواهیم در فضا به کار بگیریم که رنگهای اکسان یا متضاد را در بر میگیرد.

۳- رنگهای متضاد

این رنگها در کنار یکدیگر تأثیر چشمگیری در بیننده میگذارد. حتی بعد از بستن چشم تا مدتی تأثیرش پا برجاست.

۴- رنگهای سرد

رنگهای سرد حاوی زیادی از رنگ آبی هستند. مثل رنگهای خاکستری که مقدار زیادی آبی در آنها است. و احساس سرما و خنگی را در ما به وجود میآورند. در صورتی که خاکستری دارای رنگ قرمز یا بنفش احساس گرما را به بیننده میدهد و به تبع تأثیرات دیگری را در فضا و بیننده میگذارد.

۵- رنگهای مکمل

در چرخهی رنگ در مقابل هم قرار دارند و در کنار هم نمایی زیبا ایجاد میکنند. این رنگها هرگز از یک خانواده نیستند و بیشترین تفاوت را میتوانند با هم داشته باشند. مثل یک کوسن زرد روی یک مبل بنفش.

۶- رنگهای غالب

رنگ غالب بودن به این معنا نیست که در وسعت بیشتری صرفاً استفاده شده، رنگی است که بیشترین توجه را به خود جلب کند.

۷- یک خانوادهی رنگی

شامل مجموعهای از رنگها هستند که به ترتیب خاصی به هم مربوط میشوند. مثل خانوادهی آبیها که از رنگ آبی سبزها شروع میشود و تا آبی بنفشها ادامه دارد. یا مثلاً رنگ قهوهای که تا پرده نارنجی و قرمز را میتواند در بر بگیرد.

۸- رنگهای گرم

این رنگها شامل مقدار زیادی از رنگ قرمز هستند حتی بعضی از آبیها که دارای رنگ قرمزاند در این دستهاند.

۹- رنگهای هم پرده

رنگهای هم پرده رنگهایی هستند مثل زرد پررنگ و آبی پررنگ که میتوانند ازیک خانواده نباشند.

رنگ سفید

رنگ سفید سمبل خلوص، بیگناهی، پاکی و آرامش است. و تمام این احساسها را به فضا و ما القا میکند. رنگ سفید به علت ترکیب شدن با تمام رنگها جز پرکاربردترینهاست. رنگ سفید بهترین گزینه برای فضاهای کوچک است.

رنگهای خنثی

رنگهای خنثی از میزان زیادی سفید برخوردار هستند و هیچ تمایلی به رنگهای اولیه و ثانویه ندارند. مثلاً رنگ صورتی کمرنگ یا آبی آسمانی کمرنگ جز این دسته نیستند. اما رنگ کرم جز دسته رنگهای خنثی است.

به کار بردن رنگ خنثی در محیط با اهداف گوناگون شکل میگیرد. به طور مثال نصب تابلوی زرد که خاصیت گرم دارد در فضایی که اکثر دیوارها و لوازم آن از رنگ خنثی است.

سایر مطالب در مورد دکوراسیون داخلی

این مطالب هم مطالعه کنید

 

اگر دوست دارید درباره ی انواع کابینت آشپزخانه ، کابینت های ممبران و کابینت های  ام دی اف و یا کابینت های پلیشی و یا کابینت های هایگلس بیشتر بدانید روی عناوین کلیک کنید

 

 

گروه مهندسی آراکس با داشتن کادر مجرب و متخصص در طراحی و ساخت دکوراسیون آشپزخانه و آشپزخانه مدرن آماده ارائه مشاوره به شماست با ما تماس بگیرید تا با بازدید از فضای شما از مشاوره رایگان و تعین قیمت کارشناسان بهره مند شوید.

۲۱-۸۸۴۷۵۷۴۸