کابینت آشپزخانه

مقالات و مطالب آموزشی کابینت آراکس
مفهوم بافت در دکوراسیون داخلی

مفهوم بافت در دکوراسیون داخلی

14 نوامبر 2020

بافت در دکوراسیون داخلی

مفهوم بافت در دکوراسیون داخلی همراه کردن طیفی از بافت ها و متعادل نمودن آنها در فضا، مثل طرحهای رنگی به گونه ای معرف ویژگی های آنهاست، جالب توجه است که بافت به تنهایی مورد بررسی قرار نمی گیرد. بلکه به عنوان عنصری جدایی ناپذیر از کانسپت است. بافت و رنگ در کنار یکدیگر برای سطوح مورد نظر انتخاب می شوند. یک طراحی در هنگام کار کردن با بافت باید تأثیر سایه و انعکاس حاصل از سطوح را که شامل پارچه، فلز، سنگ، چوب، شیشه و اندود گچی رنگ شده را آگاهی داشته و علم جذب و انعکاس نور از این سطوح را داشته باشد و سه مورد کانسپت طراحی همراه با مصالح و نور مهم است.

مفهوم بافت در دکوراسیون داخلی

بافت در مصالح

دو نوع بافت اصلی وجود دارد: بافت هایی که دیده میشوند و نمونه های آن مصالح با بافت دیداری (visual Texture) مثلاً چوب و سنگ که بافت این مصالح دارای رگه های طبیعی و دانه بندی ماده تعریف میشوند. بافت هایی که لمس میشوند و نمونه های آن بافت بساوایی (Tactile Texture) شامل پارچه ها و فرشینه های ماشینی یا دستباف که هنگام قرارگیری در کنار بافت متضادش قابل شهود تر است.

مفهوم بافت در دکوراسیون داخلی

به طور مثال و معمول یک بافت خام در کنار یک بافت پرداخت شده یک ماده مات در کنار یک ماده شفاف، یک سطح زبر در کنار سطح انعکاسی کاربردی است.

 

کاغذ

۱٫ وینیل فلزی

۲٫ پوست و آلومینیوم

۳٫ روکش پارچه ای

۴٫ وینیل بافته شده

چوب

۱٫ الوار چوبی

۲٫ روکش چوبی

۳٫ تخته فشرده

۴٫ چوب پنبه

۵٫ چوب پنبه ماکت

۶٫ چوب پنبه نوار باریک چوب پنبه نوار پهن

بافت چوب

شیشه

۱٫ کاشی شیشه ای

۲٫ شیشه رنگی

۳٫ شیشه مشجر

۴٫ شیشه لمینیت شده

۵٫ شیشه لمینیت شده مشجر

بافت شیشه ای

سفال

۱٫ سرامیک بافت دار

۲٫ کاشی گل صورتی

۳٫ کاشی لعاب دار بدون لعاب

۴٫ کاشی چینی (پرسلانی)

۵٫ کاشی روکش فلزی

بافت سفال

سنگ

۱٫ سنگ پلاک ترکیبی

۲٫ موزاییک مرمری

۳٫ سنگ مرمری

۴٫ سنگ آهکی

۵٫ سنگ مصنوعی

۶٫ سنگ گرانیتی

بافت سنگ

فلز

۱٫ ورقه آلومینیومی

۲٫ ورقه سوراخدار

۳٫ بافته فلزی منعطف

۴٫ ورقه منقوش

۵٫ سیم بافته شده (مورتی مرغی)

بافت فلز

کامپوزیت

۱٫ صفحه سخت کوارتزی

۲٫ پوشش اپوکسی

بافت کامپوزیت

بافت و رنگ

برای ایجاد یک محیط داخلی، رنگ، جنس، مصالح، بافت و نور تأثیر به سزایی دارند. از ارزش رنگی که تأثیر مستقیمی بر چگونگی انتقال مفاهیم و ویژگیهای دیداری و بساوایی ساده دارد. سه گروه اصلی پالت رنگی داریم که هر کدام مفاهیم جداگانهایی از بافت را انتقال میدهند.

پالت سفید

در پالت سفید تغییرات موجود در بافت مصالح بسیار بارز است. بافت به عنوان ایده و طرح اولیه مد نظر قرار میگیرد. یک پالت سفید برای تأکید بر تضاد در سطوح و بافتها به نور طبیعی فراوان نیاز دارد. مثلاً سایه ایجاد شده از یک سایبان یک پنجره نقشی را که روی سطوح میاندازد، به زیباتر شدن کار کمک میکند. در این پالت خاص میتوانیم از بافتهای طبیعی مثل فرش حصیری و کتانی بهره ببریم که این چیدمان به هنگام قرارگیری در کنار به طور مثال یک کفپوش آبنوسی یا لاک الکلی، فضا را سرزنده و متهیرانه میکند. این پالت مناسب هر کارفرمایی نیست.

۱٫ نقاشی و رنگآمیزی دیواری

۲٫ بافت پارچهای

۳٫ پارچه طرحدار

۴٫ چوب پنبه

۵٫ موکت حصیری

۶٫ صفحه سخت کوارتزی

۷٫ موزاییک مرمری

پالتهای خنثی در دکوراسیون داخلی

از دیدگاه طراحی پالتهای خنثی کمترین خطر را در تأیید کارفرمای شما دارد. در این پالت اگر از مصالح و بافتهای ارزشمند استفاده نشود خطر ابتذال وجود دارد. پالتهای خنثی مصالح طبیعی مثل چوب، چوب پنبه، سنگ را ایجاد تعادل بین بافتهای دیداری و بساوایی در کنار هم جمع میکند. در پالتهای خنثی تنها وجود یک المان با رنگ تند کافیست برای تعادل ایجاد کردن. پالتهای خنثی طیف گستردهای از تونها کِرِم، خاکستری سرد را در بر میگیرد. این پالت باید هماهنگی دقیقی با مصالح طبیعی مثل چوب، سنگ و فلز داشته باشد. تونهای رنگی کِرِم با تونهای میانه چوب مانند بلوط و آنگری، سنگهای گرم مانند آهک و تراورتن و فلزات گرم مثل برنز و مس هماهنگی زیاد دارد. تونهای خاکستری سرد هم با تونهای تیره مثل گردو و آبنوس، سنگهای روشن مثل سنگ عربی و مرمر یونانی و فلزات سرد مثل استیل ضد زنگ و کروم به خوبی هارمونی دارد.

۱٫ نقاشی و رنگآمیزی دیوار

۲٫ پوشش دیوار پارچه چمنی

۳٫ چرم بافته شده

۴٫ چوب پنبه

۵٫ پارچه بافتدار

۶٫ صفحه سخت کوارتزی

۷٫ پارچه

۸٫ پارچه تنسیل

۹٫ پارچه مرواریدگون

پالتهای تیره در دکوراسیون داخلی

پالتهای تیره کمی متفاوتتر از باقی پالتها هستند. چرا که تضادی را میخواهیم ایجاد کنیم باید به قدری بیشتر از پالتهای روشن باشد که خوانایی را ایجاد کند. پس در این قسمت )پالتهای تیره( انعکاس مصالح از نقش آن مهمتر است. برخی مصالح انعکاسی مهم: سنگهای پرداخته شده مانند گرانیت سیاه، پالتهای تیره در سطوح دیوار باید تضاد ملایمتری باشد. چرا که در غیر این صورت فضا را غمناک و افسرده میکند.

بافت و نورپردازی در دکوراسیون داخلی

نورپردازی طبیعی و مصنوعی، هر دو بر ویژگیهای دیواری بافت تأثیر میگذارند. سطوح انعکاسی به کل ترکیب عمق میبخشد. سایههایی که در اتاق ایجاد شدهاند، جذابیت بصری ایجاد میکند.

پالتهای تیره را در این مصالح میتوانیم داشته باشیم:

۱٫ نقاشی و رنگ آمیزی

۲٫ چوب پنبه

۳٫ گرانیت صیقلی

۴٫ صفحه سخت کوارتزی

۵٫ پارچه بافتدار

۶٫ پارچه طرحدار

۷٫ پارچه

۸٫ پوست حیوانات

۹٫ چرم

۱۰ . الوارهای چوبی

 

این مطالب هم مطالعه کنید

 

اگر دوست دارید درباره ی انواع کابینت آشپزخانه ، کابینت های ممبران و کابینت های  ام دی اف و یا کابینت های پلیشی و یا کابینت های هایگلس بیشتر بدانید روی عناوین کلیک کنید

 

 

گروه مهندسی آراکس با داشتن کادر مجرب و متخصص در طراحی و ساخت دکوراسیون آشپزخانه و آشپزخانه مدرن آماده ارائه مشاوره به شماست با ما تماس بگیرید تا با بازدید از فضای شما از مشاوره رایگان و تعین قیمت کارشناسان بهره مند شوید.

۲۱-۸۸۴۷۵۷۴۸