کابینت آشپزخانه

مقالات و مطالب آموزشی کابینت آراکس
معرفی کامل مثلث آشپزخانه

معرفی کامل مثلث آشپزخانه

1 ژانویه 2019

معرفی کامل مثلث آشپزخانه

معرفی کامل مثلث آشپزخانه

انجام هر پروژه ای نیازمند تحقیق و بررسی قبلی است. پروژه تغییر آشپزخانه نیز از این امر مستثنی نخواهد بود. آشپزخانه قلب خانه محسوب شده و حضور طولانی مدت خانم خانه در این مکان، این حق را برای او ایجاد می کند که فضا و امکانات آن با توجه به سلیقه، عادت و نیازهای کاری و حتی بر اساس شرایط فیزیکی او ساخته و یا تغییر یابد ولی علاوه بر اینها باید خاطر نشان کرد. فرم و نقشه این فضا نیز مانند هر مکان دیگری از خانه، می بایست از اصول و قوانینی تبعیت کند که توسط متخصصین امر با در نظر گرفتن جوانب مختلف ساختمان سازی، ایمنی و همچنین جهت کاربری هر چه راحت تر فضا برای انجام امور مربوطه ارایه شده است. به طور کلی در آشپزخانه سه مرکز مهم وجود دارد که مکان قرارگیری شان، محل مناسب برای بقیه لوازم را تعیین می کند. این ۳ مرکز عبارتند از:

۱- مرکز نگهداری مواد غذایی (یخچال و فریزر)

۲- مرکز پخت و پز ( اجاق گاز و فر )

۳- مرکز شست و شو (کاسه سینک) و ماشین ظرفشویی

معرفی کامل مثلث آشپزخانه

در واقع اغلب مراحل آشپزی حصل حرکت های متمادی فرد (خانم خانه) ما بین این ۳ نقطه اصلی است. بنابراین انتخاب محلی مناسب برای آن ها در آشپزخانه همواره از جمله مهمترین اقدامات در مرحله نقشه کشی این فضا است. کارشناسان بهترین رابطه این ۳ مرکز با هم را با رسم مثلث فرضی کار در آشپزخانه اطلاق می شود. لازم به ذکر است که این مثلث می تواند در انواع مختلف ایجاد شود و نوع آن رابطه مستقیمی با شرایط محیط و در واقع نقشه فضا دارد. به این ترتیب که با توجه به مکان اختصاص یافته به هر یک از این مراکز در نقشه آشپزخانه و فواصل آن ها از هم مثلثی متناسب با آن مشخصات ایجاد می شود.

-نکته: گاهی نقشه و شرایط محیط امکان تشکیل چنین شکل هندسی را نداده و به جای مثلث پاره خط ایجاد می شود. در همین راستا آشنایی با رایج ترین نقشه های آشپزخانه می تواند شما را در مرحله بازسازی و یا حتی ساخت این محیط و برنامه ریزی برای مناسب ترین مکان ها جهت مراکز اصلی یاری دهد. به طور کلی معمولا در ساخت اشپزخانه یکی از پنج نقشه رایج زیر مورد استفاده قرار میگیرد:

۱- آشپزخانه های باریک مستطیلی شکل: در این اشپزخانه ها معمولا امکان اختصاص تنها یک دیواره طولی به کابینت بندی و هم چنین مراکز اصلی یاد شده وجود دارد و دیوار طولی دیگر نقش محدود کننده فضا را داشته و یا در آشپزخانه های با سیستم باز پیشخوان غذا خوری در آن در طول این مستطیل کم عرض واقع می شود. دو عرض آن را نیز پنجره و در ورودی تشکیل می دهند. این همان نقشه ای است که سه مرکز بر روی یک ضلع شکل هندسی نقشه آشپزخانه قرار گرفته اند.

۲- اشپزخانه راهرویی: این آشپزخانه همان شکل و فرم نمونه قبلی را داشته ولی به جهت عریض تر بودن این مستطیل، امکان اختصاص دو طول آن به مراکز یاد شده وجود دارد. در نتیجه می توان با قرار دادن دو مرکز بر روی یک ضلع و مرکز دیگر بر جایی در ضلع رو به روی آن مثلث را تشکیل داد.

۳- آشپزخانه L شکل: در چنین آشپزخانه ای یک عرض و یک طول مستطیل به کابینت بندی و هم چنین مراکز پخت و پز می تواند اختصاص یابد. در این نقشه نیز ایجاد مثلث کاری عملی است.

معرفی کامل مثلث آشپزخانه

۴- آشپزخانه U شکل: این نقشه ایده آل ترین فرم برای مثلث کار در آشپزخانه است، به این ترتیب که هر راس مثلث می تواند بر روی یک ضلع مستطیل واقع شده و در صورتی که فواصل این ۳ راس با هم یکسان باشند، مثلث متساوی الاضلاع ایجاد می شود. در نتیجه برای فرد نیز حرکت مابین مراکز، با طی مسیری یکسان امکان پذیر بوده و به این طریق بازدهی کار نیز سریع تر و بهتر خواهد بود.

معرفی کامل مثلث آشپزخانه

 

اگر دوست دارید درباره ی انواع کابینت آشپزخانه ،کابینت های ممبران و کابینت های  ام دی اف و یا کابینت های پلیشی و یا کابینت های هایگلس بیشتر بدانید روی عناوین کلیک کنید

گروه مهندسی آراکس با داشتن کادر مجرب و متخصص در طراحی و ساخت دکوراسیون آشپزخانه و آشپزخانه مدرن آماده ارائه مشاوره به شماست با ما تماس بگیرید تا با بازدید از فضای شما از مشاوره رایگان و تعین قیمت کارشناسان بهره مند شوید.

 

شماره تماس دفتر مرکزی : ۸۸۴۷۵۷۴۸-۲۱

مطالب زیر را نیز بخوانید