کابینت آشپزخانه

مقالات و مطالب آموزشی کابینت آراکس
مزایا و معایب کابینت های MDF

مزایا و معایب کابینت های MDF

28 جولای 2019

مزایا و معایب کابینت MDF

مزایا و معایب کابینت MDF

کابینت چوبی، فلزی، ام دی اف یا آلومینیوم شما کدام را میپسندید؟

احتمالاً شما هم از بین این کابینت ها نوع ام دی اف را که چند سالی است زینت بخش آشپزخانه ها شده انتخاب می کنید چون روکش های زیبا وخیره کننده این نوع کابینت ها جلوه ای زیبا به آشپزخانه می دهد.

اما آیا کابینت ها هم میتوانند موجب به خطر انداختن سلامتی ما و اعضای خانواده ما شوند؟

قبل از هر چیز بهتر است درباره ی این پدیده نه چندان نوظهور کمی بیشتر بدانیم.

ام دی اف به معنی “فیبر یا الیاف با چگالی یا تراکم متوسط” است که از ذرات به هم چسبیده چوب تهیه می شود این ذرات چوب توسط  “رزین” که نوعی چسب صنعتی است در درجه حرارت بالا و در حالی که تحت فشار زیاد قرار میگیرند به یکدیگر چسبیده و ام دی اف را به وجود می آورد.

مزایای کابینت MDF

این ترکیب در برابر رطوبت ھوا مقاوم است و آسیب زیادی نمی بیند و به ھمین علت کاربرد آن در محیط آشپزخانه که ھنگام آشپزی رطوبتش بالا می رود، منطقی و مناسب به نظر می رسد. علاوه بر ساخت کابینت، از این ترکیب در ساخت مبلمان، میز و صندلی، دکور و کف سازی اتاق ھا نیز استفاده می شود. ام دی اف در برابر حرارت فوق العاده مقاوم و عایقی مناسب در برابر صدا است. ھرچند در ساخت ام دی اف از برخی مواد شیمیایی استفاده می شود.

ام دی اف در برابر حرارت فوق العاده مقاوم و عایقی مناسب در برابر صدا است. هر چند در ساخت ام دی اف از بعضی مواد شیمیایی استفاده می شود که مانند فرمالدیید ممکن است مقداری آلودگی هوا به همراه داشته باشد اما چون در ساخت ان از ضایعات دورریختنی چوب استفاده میشود، به جلوگیری از قطع درختان و ھمچنین به پاکیزگی محیط زﯾست نیز کمک زیادی می کند. در اغلب کشورھا، ساخت ام دی اف به این خاطر که نوعی بازﯾافت مواد دورریختنی را به دنبال دارد طرفداران زیادی دارد و مردم و دوستداران محیط زﯾست از این صنعت حماﯾت میکنند.

 

معایب کابینت MDF

آنچه ام دی اف را کمی برای سلامتی خطرناک می کند فرمالدﯾید به کار رفته در رزینی است که ذرات چوب را به یکدیگر می چسباند. از این رو سازمان ھای استاندارد و فعالان اﯾمنی و بھداشت کار، به سازندگان این ترکیبات توصیه می کند از مقدار کمتری فرمالدﯾید در رزین ھا استفاده کنند. فرمالدیید ماده ای به شکل گاز ﯾا مایع و بدون رنگ ھمراه با بوی تند شبیه به بوی ادوﯾه جات است. فرمالدﯾید خالص در ۵۰ درجه سانتی گراد آتش میگیرد و بخارات آن می تواند باعث انفجار شدیدی شود.

کابینت MDF

فرمالدیید موجب اختلالات دستگاه تنفسی، بروز آسم، سرطان بینی و یا سرطان ھای دیگر در افرادی که با این ماده تماس دارند، می شود. این ماده در صورتی که روی پوست دست و صورت برﯾزد موجب خوردگی و آسیب شدید به پوست می شود. ھرچند مقدار فرمالدﯾید به کار رفته در ساخت ام دی اف به اندازه ای نیست که باعث نگرانی زیادی شود اما بخار شدن فرمالدئید به کار رفته در آن می تواند ھوای خانه را آلوده کند و موجبات برخی از اختلالات تنفسی را به خصوص در کودکان فراھم آورد. مھندسین چوب، برای پوشاندن سطح ام دی اف از لاﯾه ھایی زیبا که عمدتاً از جنس وینیل ھستند، استفاده می کنند. این ترکیبات نیز با بخار شدن می توانند موجبات آلودگی ھوای خانه را فراھم کنند و اختلالات تنفسی خفیفی را در افراد و به خصوص کودکان و سالمندان به وجود آورند.

کابینت ھای فلزی رنگ می بازند

کابینت ھای فلزی دیگر طرفداران زیادی ندارد. در محیط ھای مرطوب بعد از مدتی شروع به زنگ زدن می کنند. لبه ھای تیز درھا و ورق ھای فلزی آن عمدتا باعث جراحات زیادی می شود. رنگ آن پس از مدتی استفاده شروع به کنده شدن و پوسته پوسته شدن می کند. باز و بسته کردن درھای آنھا با صدای بیشتری ھمراه است. در برخی مواقع امکان برق گرفتگی به علت اتصال سیم برق به بدنه کابینت فلزی وجود دارد و تنھا حسن این کابینت ها قیمت ارزان آن است.

ارگونومی در کابینت ھا

کابینتھا و رف های بالای سر معمولا برای افراد کوتاه قد غیرقابل دسترس می باشد و این در حالی است که دسترسی به کابینت ھای پایین برای اغلب افراد، بدون خم شدن یا زانو زدن ممکن نیست. روش منطقی جھت حل این مشکل ساخت کابینت ھایی است که طبق ابعاد و اندازه ھای بدن انسان قابل تنظیم باشد. اﯾن نوع کابینت ھا نه تنھا می تواند مورد استفاده افراد کوتاه قد و بلندقد قرار گیرد بلکه می تواند مورد استفاده افراد سالخورده و یا معلول نیز قرار گیرد.

دسترسی به کابینت و وسایل داخل آن نیز از اھمیت زیادی برخوردار است. بھتر است رنگ کابینت ھا را نیز روشن انتخاب کنیم تا آلودگی روی آنھا به خوبی نمایان شود و نسبت به نظافت آنھا به موقع اقدام نماییم.

ایمنی کابینت ھا

لبه های در ها بهتر است کمی گرد و فاقد قسمت ھای نوک تیز و برنده باشند. کابینت باید به خوبی به دﯾوار نصب شده باشد <با استفاده از رول پلاک و پیچ>. مواد شوینده و شیمیایی را نباید در قسمت ھای پایینی کابینت قرار داد. در غیر این صورت احتمال اینکه کودکان بتوانند به راحتی به آنھا دسترسی پیدا کنند، وجود دارد. در مناطقی که احتمال بروز زلزله وجود دارد، بھتر است وسایل سنگین در قسمت ھای پاﯾینی چیده شود و وسایل سبک تر در قسمت ھای بالایی.

کودکان علاقه زیادی به باز کردن درھا و کشوی کابینت دارند که ممکن است خطراتی را براﯾشان به ھمراه داشته باشد. به ھمین خاطر باید از قفل ھای اﯾمنی کودک استفاده کرد.

 

این مطالب هم مطالعه کنید

 

اگر دوست دارید درباره ی انواع کابینت آشپزخانه ، کابینت های ممبران و کابینت های  ام دی اف و یا کابینت های پلیشی و یا کابینت های هایگلس بیشتر بدانید روی عناوین کلیک کنید

 

 

گروه مهندسی آراکس با داشتن کادر مجرب و متخصص در طراحی و ساخت دکوراسیون آشپزخانه و آشپزخانه مدرن آماده ارائه مشاوره به شماست با ما تماس بگیرید تا با بازدید از فضای شما از مشاوره رایگان و تعین قیمت کارشناسان بهره مند شوید.

 

شماره تماس دفتر مرکزی : ۸۸۴۷۵۷۴۸-۲۱