کابینت آشپزخانه

مقالات و مطالب آموزشی کابینت آراکس
سه مورد از متداول ترین طراحی ها برای کابینت آشپزخانه

سه مورد از متداول ترین طراحی ها برای کابینت آشپزخانه

2 دسامبر 2019

سه مورد از متداول ترین طراحی ها برای کابینت آشپزخانه در هر حالتی طراحی فضاهای داخلی یک ساختمان مسکونی جزء تخصصی‌ترین و مهم‌ترین ارکان بوجود آورنده یک محیط آرامبخش در فضاهای مسکونی می‌باشد.

زیبایی و کارآیی در طراحی المان‌های آپارتمان مسکونی باعث راندمان چندین برابری در روابط خانوادگی و آرامش محیط خانه می‌باشد. در میان همه المان‌ها، آشپزخانه به عنوان مرکز تجمع و اصلی‌ترین محیط خانه، توجه دو چندانی را برای طراحی می‌طلبد و سپردن طراحی این فضا به تیم متخصص جزو واجب‌ترین امور می‌باشد.

در این مطلب سعی داریم سه مورد از متداول‌ترین طراحی‌ها برای کابینت آشپزخانه را بیان کنیم تا با استفاده از آن‌ها یک نقشه ابتدایی در ذهن داشته تا براساس آن بتوانیم یک انتخاب براساس تخصص و علمی داشته باشیم.

با ما همراه باشید.

متداول ترین طراحی برای کابینت آشپزخانه

طراحی کابینت آشپزخانه بصورت جزیره ای

یکی از رایج ترین طراحی های امروزی به‌خصوص برای واحد های مسکونی با متراژ بالا طراحی کابینت آشپزخانه بصورت جزیره ای می باشد. در این نوع طراحی که اصولاً از جزیره وسط به عنوان میز نهارخوری نیز استفاده می‌شود در سه سبک مدرن، کلاسیک و نئوکلاسیک به کار برده می‌شود.

سبک مدرن در کابینت جزیره ای

در سبک مدرن اصولاً در جزیره آشپزخانه با به کار بردن کشو در وسط آن می‌توان محل مناسبی برای وسایل اضافی آشپزخانه ایجاد کرد. در محل های خیلی بزرگ گاهی اوقات در جزیره آشپزخانه سینک و گاز نیز تعبیه می‌شود که می‌تواند محل بسیار زیبایی را در مرکز آشپزخانه ایجاد کند و در کابینت های زمینی و هوایی نیز با باز شدن جای سینک و گاز فضای بسیار مناسبی برای المان های دیگر باز می‌شود.

سبک کلاسیک و نئوکلاسیک در کابینت جزیره ای

در سبک های کلاسیک و نئوکلاسیک سعی بر آن است با ایجاد ستون ها و سرستون ها در اطراف جزیره آشپزخانه نمای بسیار زیبایی به طرح کلی داده شود.

لازم به ذکر است برای ایجاد جزیره هیچ گونه استانداردی بیان نشده است ولی همیشه سعی بر آن است طول جزیره از ۲ متر کمتر در نظر گرفته نشود تا بتوانند زیبایی کافی را در مرکزیت کلی طرح ایجاد کند.

کاربرد جزیره در آشپزخانه های L شکل بسیار بیشتر از U شکل می باشد. در آشپزخانه های L شکل، مثلث آشپزخانه به راحتی ایجاد و در مرکزیت این مثلث این المان قرار داده می‌شود تا بتواند هم به زیبایی و هم به فضای کلی کابینت بیفزاید. استفاده از جای صندلی در دو طرف جزیره می‌تواند محل مناسبی را برای گفت‌وگو های خانوادگی و فضای بسیار زیبایی برای صرف غذا ایجاد کند.

کابینت آشپزخانه-سه مورد از متداول‌ترین طراحی‌ها برای کابینت آشپزخانه

طراحی کابینت آشپزخانه در پلان های خطی

یکی از انواع طرح ها که مورد علاقه بسیاری از خانواده ها در داخل و خارج کشور می‌باشد طراحی کابینت آشپزخانه در پلان های خطی می باشد. در این نوع طراحی ها که بیشتر در آپارتمان ها و واحد های مسکونی با متراژ بالا ایجاد می‌شود، کلیه ملزومات مورد استفاده در آشپزخانه در یک دیوار جای می‌گیرد.

جزیره آشپزخانه در این نوع طراحی بسیار متداول می‌باشد و سعی بر آن است اگر جای کافی در جزیره داشته باشیم سینک و یا گاز را حتماً در آن قرار دهیم تا جای کافی در دیوارها برای دیگر ملزومات داشته باشیم.

استفاده از سینک های مدرن در آشپزخانه های خطی بسیار زیباتر جواب می‌دهد. به طوری که با نگاهی به اکثر ژورنال های روز دنیا سعی طراحان بزرگ بر این هستند تا بتوانند با ایجاد یک دیوار بزرگ در پلان کلی برای آشپزخانه بر طرح مدرن کابینت خود را در آن ایجاد کنند.

حداقل دیوار برای ایجاد طرح خطی ۶ متر می باشد که در دیوار های کمتر از این اندازه استفاده از طرح خطی توصیه نمی‌شود. البته هیچ اجباری برای استفاده از طرح مدرن در این پلان ها وجود ندارد و طرح های کلاسیک و نئوکلاسیک نیز زیبایی های خاص خود را در این پلان ها ایجاد می‌کنند.

در طرح های کلاسیک و نئوکلاسیک سعی بر کم کردن ستون ها و سرستون ها برای داشتن فضای حداکثری در پلان می‌باشد تا بتوانیم حداکثر ملزومات را در آن جای دهیم.

طراحی کابینت آشپزخانه شبه جزیره‌ای

طراحی کابینت آشپزخانه شبه جزیره‌ای یا همان دارای اپن در آشپزخانه های بزرگ و کوچک کاربرد دارد ولی در آشپزخانه های کوچک بیشتر از این المان استفاده می‌شود.

اکثر طراحان شبه جزیره یا اپن را برای نشست های خانوادگی و صرف غذا مورد استفاده قرار می‌دهند که این امر مستلزم این است که صفحه اپن را کمی از لحاظ عرض بزرگتر در نظر گرفت تا بتوانیم با قرار دادن صندلی در دو طرف آن جای نشیمن مناسبی ایجاد کنیم.

شبه جزیره در هر سه سبک کلاسیک و مدرن و نئوکلاسیک کارآیی دارد و در طرح های کلاسیک و نئوکلاسیک با تعبیه ستون ها و سرستون ها در اطراف آن نمای کلی بسیار زیبایی ایجاد می‌شود.

کابینت آشپزخانه-طراحی کابینت آشپزخانه در پلان‌های خطی

استفاده از اکسسوری های مخصوص شبه جزیره بسیار مورد توجه خانواده ها می‌باشد. این اکسسوری ها محل بسیار مناسبی برای قرار دادن بسیاری از وسایل اضافی آشپزخانه می‌باشد.

رنگ شبه جزیره اصولاً هم رنگ و یا هم خانواده رنگ بقیه المان های آشپزخانه در نظر گرفته می شود ولی حتماً در نظر داشته باشید از به کار بردن رنگ متضاد با بقیه المان ها در شبه جزیره واقعاً صرف نظر کنید تا بتوانیم هارمونی کلی را در فضای آشپزخانه داشته باشیم.

در بعضی از طرح ها دیده شده است که به کل از به کار بردن یونیت در شبه جزیره صرف نظر شده و از آن فقط برای میز نهارخوری مورد استفاده قرار می‌گیرد که در اکثر مواقع این میز با استفاده از صفحه روی کابینت تهیه می‌شود که به صورت L طراحی و ساخته می‌شود.

سخن پایانی طراحی کابینت آشپزخانه

در انتها با مرور کلی بر سه طرح بسیار پر کاربرد بیان شده در بالا، می‌توان نتیجه گرفت طراحی کابینت آشپزخانه به المان های بسیاری بستگی دارد که مهم ترین آن بزرگی یا کوچکی و طرح کلی پلان آشپزخانه می‌باشد که براساس آن می‌توانیم در انتخاب هر کدام از سه مورد بالا دستمان برای انتخاب باز باشد ولی در فضاهای آشپزخانه کوچک اصولاً انتخاب های ما محدود می‌شود و نمی‌توانیم با فراغ بال و به سلیقه خود طرح کلی را انتخاب کنیم که این از بزرگ ترین مشکلات طراحان می‌باشد.

 

اگر دوست دارید درباره ی انواع کابینت آشپزخانه ، کابینت های ممبران و کابینت های  ام دی اف و یا کابینت های پلیشی و یا کابینت های هایگلس بیشتر بدانید روی عناوین کلیک کنید

 

 

گروه مهندسی آراکس با داشتن کادر مجرب و متخصص در طراحی و ساخت دکوراسیون آشپزخانه و آشپزخانه مدرن آماده ارائه مشاوره به شماست با ما تماس بگیرید تا با بازدید از فضای شما از مشاوره رایگان و تعین قیمت کارشناسان بهره مند شوید.

 

شماره تماس دفتر مرکزی : ۸۸۴۷۵۷۴۸-۲۱