کابینت آشپزخانه

مقالات و مطالب آموزشی کابینت آراکس
حمام و سرویس بهداشتی

حمام و سرویس بهداشتی

10 اکتبر 2020

حمام، مکان استراحت است

حمام و سرویس بهداشتی

حمام، مکان استراحت است برای از بین بردن مشغله های طول روز است.

در ایام قدیم حمام به جز مکانی برای استحمام، جایی برای انبار کردن وسایل بوده که امروزه محلی شده برای آرایش و پیرایش جسم و روح انسان شده است. و حتی استراحت روز انسان گاهاً از این نقطه شروع میشود.

در بعضی از حمامها که فضای کافی وجود دارد نمونههای مجلل و کامل حمام را میتوانیم ببینیم که دارای اتاق شیشهای دوش ایستاده، وان و جکوزی برای تفریح و استراحت و سلامت است. اما در آپارتمانهایی که کوچک هستند و فضای کافی برای این تفریحات نیست مجبور به استفاده از لوازم ضروری هستیم مثل روشویی با دوش و سرویس فرنگی. ما باید یک اتاق شیشهای برای دوش درست کنیم و از قسمت روشویی جدا شود. میتوانیم از کمدهای چوبی برای وسایل استفاده کنیم.

در حمام حتماً باید از آینه استفاده کنیم تا نور را بیشتر کند و فضا را بزرگتر و تمیزتر جلوه کند.

دیوار و جنس مورد استفاده در حمام

دیوار و جنس مورد استفاده در حمام

ما در انتخاب جنس دیوار حمام به طور کل محدودیتی نداریم

چرا که مواد مانند سرامیک، کاشیهای شیشهای، سنگهای طبیعی و مصنوعی موزاییک که همگی اینها موادی بادوام در برابر رطوبت و ضد آب هستند و به راحتی قابل شستشو هستند و حتی میتوانیم از موادی مثل چوب سخت طبیعی یا روغن زده و الوارهای استوایی تیره تا درجهای در مقابل آب مقاوماند ولی اگر رسیدگی نشود و روغن زده نشود رنگ و روی آن میرود و حالت قدیمی میگیرد. حتی مواد صنعتی مثل بتون و ورقههای فلزی و پیویسی اضافه کرد.

حمام و سرویس بهداشتی

کف حمام باید از چه جنسی باشد؟

برای انتخاب کف حمام باید نکاتی را رعایت کنیم

مثل: کیفیت، سایز، رنگ، طرح، الگو، بافت را باید در نظر بگیریم. کفپوش ایدهآلی که میتوانیم برای حمام انتخاب کنیم باید تحمل آب را داشته باشد، آسان تمیز شود، مانع از لیز خوردن ما شود و در موقع استفاده باید گرم باشد. این جنسها میتوانند چوب پنبه، سرامیک، سنگ، کاشی، شیشه برای استفاده در کف باشد، این مواد در ذات خود مصالح سر هستند و هنگامی مرطوب میشوند لیز هستند.

کف حمام باید از چه جنسی باشد؟

سقف سرویس و حمام

سقف سرویس و حمام معمولاً نسبت به قسمتهای دیگر خانه ارتفاع کوتاهتری دارد،

به علّت لولهکشیها و تأسیسات و با موادی مثل گچ و رابیتس و سقف کاذب اجرا میشود و برای رنگ روی آن از رنگ روغنی استفاده میشود که مقاوم در برابر رطوبت و آب و قابل شستشو است.

هواکش حمام

هواکش در حمام موضوعی ضروری است. زیرا هوای گرم و نمناک را از محیط خارج میکند.

بعضی از هواکشها دارای تایمر خودکار میباشند و میزان سروصدایی که ایجاد میکنند در قیمت هواکشها تأثیر به سزایی دارد.

نکتهای که باید آن را لحاظ کنیم هواکش ما باید با بقیه تزئینات همخوانی داشته باشد.

هواکش ها در رنگهای سفید و قهوهای در بازار موجود هستند و دارای لوازم جانبی همانند دستگاه کنترل حرارت، چراغ یا تایمر هستند. بعضی به صورت سقفی هستند و مدلهای دیگر به دیوارها نصب میشوند و یا حتی در کنار دوش میتوانیم استفاده کنیم. دستهای دیگر به صورت شبکهای همراه چراغ هستند.

چه رنگهایی مورد استفاده حمام و سرویس است؟

چه رنگهایی مورد استفاده حمام و سرویس بهداشتی است؟

رنگهای مورد استفاده سرویس و حمام را باید ساده نگه داریم زیرا طرحهای شلوغ باعث کوچک شدن فضا میشوند.

پس بهتر است رنگ روشن یا سفید به کار ببریم، حالت بهتر برای دیوار و کف یکسان بودن نقش کاشی است میتوانیم از کاشی بزرگ با خط دوغاب نازک استفاده کنیم. اگر رنگ روشن باشد فضای نورانیتر و وسیعتر میشود. اگر سبک شلوغ را میپسندید از رنگ زرد و هلویی میتوانید استفاده کنید. بهترین توصیه طراحان استفاده از سرامیک با رنگ سفید و بژ و حتی زرد و کرم بسیار روشن که فضا جلوهی بیشتری بگیرد. در فضاهای بزرگ از رنگ تیره هم میتوانید استفاده کنید. رنگ متوسط آبی، فیروزهای آبی- سبز، آبی روشن مایل به سبز یا سبز که نماد شادابی و تازگی هستند و تداعی کننده عناصر طبیعی میباشند.

نورپردازی در حمام و سرویس بهداشتی

وجود نور و پنجره در سرویس برای ایجاد تهویه و وجود بخار و … بسیار مهم میباشد.

ما باید هم از نور عملی و کاربردی و هم نوری که به فضا حال و هوا میدهد، استفاده کنیم. ما باید از چراغهای سقفی استفاده کنیم. و یا در کنار آن چراغ کار برای اصلاح و آرایش کردن.

و نورهای کم ارتفاع باید بگذاریم.

سایر مطالب در مورد دکوراسیون داخلی