کابینت آشپزخانه

مقالات و مطالب آموزشی کابینت آراکس
تاثیرات شگفت انگیز نور طبیعی بر دکوراسیون خانه شما

تاثیرات شگفت انگیز نور طبیعی بر دکوراسیون خانه شما

18 جولای 2019

تاثیرات شگفت انگیز نور طبیعی بر دکوراسیون خانه شما

میزان بهره مندی یک فضا از نور طبیعی از جمله مهم ترین مواردی است که در طراحی و ترسیم نقشه یک فضای مسکونی باید مورد توجه قرار گیرد.

اگر چه این روزها با وجود تنوع موجود در تولید منابع نور مصنوعی، نور کافی برای انجام امور مختلف در فضا فراهم شده ولی کیفیت این نورها با کیفیت و تاثیرات نور طبیعی قابل مقایسه نیست. در ضمن با کاهش مصرف نور مصنوعی در مواقعی که بتوان از نور طبیعی استفاده کرد، گامی مهم برای صرفه جویی در انرژی نیز برداشته می شود.

بنابراین در انتخاب ساختمان محیط زندگی خود به تعداد، ابعاد و موقعیت جغرافیایی پنجره ها در نقشه توجه لازم را داشته باشید.

واضح است هرچه تعداد پنجره ها بیشتر بوده و ابعاد آن ها بزرگتر باشد، این اشعه های شفابخش طبیعی بهتر و بیشتر به داخل محیط خانه وارد میشوند ولی اهمیت موقعیت جغرافیایی پنجره ها را نیز نباید نادیده گرفت.

زیرا با توجه به تغییر فصل، پنجره ها نیز گذرگاه متغیری برای ورود نور خورشید به داخل هستن، یعنی ممکن است اشعه نور خورشید در فصلی از سال از پنجره ای عبور کرده و در فصل دیگر مرز ورود آن ها تنها تا لبه بیرونی همان پنجره باشد. به طور کلی در انتخاب فضایی مناسب به جهت موقعیت پنجره ها، داشتن پنجره هایی رو به جنوب از جمله اولویت های یک ساختمان است.
این پنجره ها مدخل خوبی برای ورود نور خورشید به داخل، آن هم در فصول سرد سال هستند در حالی که در موقعیت های دیگر ممکن است زمانی از نور شدید و مستقیم آفتاب در فضای خانه بهره مند باشید که وحود آن نه تنها خوشایند نبوده، بلکه آزار دهنده و گاهی طاقت فرسا نیز هستند.

پنجره های رو به غرب دارای چنین شرایطی در گرم ترین ساعات فصل تابستان هستند، پنجره های رو به شمال و شرق نیز معمولاً معابر خاص و تاثیر گذاری برای تابش نور خورشید به داخل به حساب نمی آیند و وجود آنها تنها به لحاظ بهره مندی از نور و روشنی حاصله از خورشید ارزشمند است.

حال با تمام این تفاسیر در صورتی که میزان نورگیری فضای خانه شما به جهت موقغیت پنجره ها، تغییر فصل یا هر عامل ساختاری دیگری وضعیت نامطلوبی را، حتی به طور موقتی در سال دارد، میتوانید با استفاده از راهکارهای متعدد، نور موجود در محیط را افزایش دهید:

_کاربرد رنگ های روشن

از آنجا که رنگ های روشن همواره انعکاس دهنده های خوبی برای نور و رنگ های تیره جذب کننده های مناسبی برای آن هستند، در نظر گرفتن این اصل میتواند شما را برای یافتن راه هایی جهت استفاده بهینه از نور موجود در فضا یاری دهد. در همین راستا لازم است برای پوشش دیوارها، سقف ها و حتی کف از رنگ های روشن استفاده کنید. علاوه بر این ها در انتخاب لوازم دکوراسیونی اصلی و بزرگ نیز کاربرد رنگ های روشن را از یاد نبرید.

البته در این گونه لوازم، تنها رنگ عامل موثر محسوب نمی شود بلکه طرح و حتی بافت نیز جایگاه ویژه ای دارند. طرح های شلوغ و بافت های خشن و پیچیده نیز تا حدودی همان تاثیر رنگ های تیره را در جذب نور خواهند داشت. در حالی که طرح های خلوت و بافت های صاف و صیقلی در انعکاس نور و خورشید نتیجه ای معکوس دارند.

این موضوع در مورد کف پوش ها و پوشش دیوارهای فضاهایی مانند آشپزخانه و سرویس های بهداشتی نیز به وضوح دیده می شود. پوشش های سنگ و سرامیک گذشته از موضوع رنگ به جهت سطح صیقلی شان به مراتب بیشتر از انواع دیگر حتی با وجود رنگ روشن، نور را منعکس می کند.

_تغییر شیشه ها

با توجه به سیستم آپارتمان نشینی و اشراف ساکنین آپارتمان ها به داخل فضاهای یکدیگر از طریق پنجره ها، کاربرد شیشه های مشبک و به خصوص شیشه های رفلکس در ساختمان سازی رواج بسیاری دارد. شیشه های رفلکس با وجود آنکه مزیت نا پیدا بودن فضای داخل از بیرون در روز هستند ولی درصد زیادی از نور را به خود جذب کرده و مانع ورود آن به داخل میشوند.

لذا برای حل این مشکل شما میتوانید در صورت امکان شیشه های معمولی را جایگزین کرده و از پرده به عنوان حافظی برای استقلال فردی و خانوادگی در محیط خانه استفاده کنید. پرده های توری نازک نیز در هنگام روز بدون وجود نور پردازی مصنوعی روشن در داخل، مانع اشراف بوده و در هنگام شیب نیز این ترکیب را می توان با پرده ای ضخیم کامل کرد.

 

این مطالب هم مطالعه کنید

 

اگر دوست دارید درباره ی انواع کابینت آشپزخانه ، کابینت های ممبران و کابینت های  ام دی اف و یا کابینت های پلیشی و یا کابینت های هایگلس بیشتر بدانید روی عناوین کلیک کنید

 

 

گروه مهندسی آراکس با داشتن کادر مجرب و متخصص در طراحی و ساخت دکوراسیون آشپزخانه و آشپزخانه مدرن آماده ارائه مشاوره به شماست با ما تماس بگیرید تا با بازدید از فضای شما از مشاوره رایگان و تعین قیمت کارشناسان بهره مند شوید.

 

شماره تماس دفتر مرکزی : ۸۸۴۷۵۷۴۸-۲۱