کابینت آشپزخانه

مقالات و مطالب آموزشی کابینت آراکس
ارگونومی چیست ؟

ارگونومی چیست ؟

13 اکتبر 2020

ارگونومی (Ergonomics)

ارگونومی در لغت به معنی شناخت علمی انسان در ارتباط با محیط است. واژهی ارگونومی از دو کلمهی یونانی nomos (کار) و  Ergos به معنی قاعده و قانون تشکیل شده است. ارگونومی با هدف بررسی روابط انسان با محیط کارش و جهت بهینهسازی شرایط زندگی و کاری او برمیگردد.

ارگونومی دو هدف اصلی را دنبال میکند. هدف اول افزایش کارایی بازده کار و فعالیتهای دیگر است. افزایش سهولت کاربرد، کاهش خطا و افزایش بهرهوری. هدف دوم تقویت بعضی از ارزشهای مطلوب ایمنی مثل افزایش ایمنی، افزایش راحتی، افزایش مقبولیت نزد کاربر، بهبود کیفیت زندگی است.

کاربردهای ارگونومی

کاربرد ارگونومی در کالاها و محصولات ساخته شده باید برای انسان مطابق با نیازها، خواستهها، راحتی و قابلیتهای او سازگار و هماهنگ باشد و اما وظیفه متخصصین ارگونومی مهیا کردن راحتترین شرایط از این جنبه ها: از نظر میزان سروصدا، کاهش بار مغزی و فشار روحی و جسمی، میزان روشنایی، آب و هوا، اصلاح وضعیت کاری، ساده کردن اعمال حسی- روانی در خواندن و درک وسایل نشان دهنده به منظور درک انتقال سریع و …

با توجه به تحقیقات انجام شده در هر کشور میزان رضایت هر کدام از یک ارگونومی و طرح مطلوب متفاوت است پس چندین ضوابط ارگونومی است

ارگونومی صندلی و مبلمان

ارگونومی صندلی و مبلمان

ارگونومی صندلی انسان یکی از ضروریترین مباحثی است که باید آن را بررسی کرد. چرا که در روزمره و زندگی با آن زیاد سروکار داریم و باید با ارگونومیک و استاندارد بودن آن بهترین و کمعارضهترین صندلی و مبلمان را برای محیط کاری یا زندگی خود انتخاب کنیم. چرا که در غیر این صورت عوارضی مثل دردهای ستون فقرات، گردن، شانهها، بازوها و حتی خواب رفتگی عضلات و … را شامل میشود.

ویژگیهای یک صندلی معمولی و استاندارد:

پشتی مناسب در ارگونومی صندلی و مبلمان

با توجه به اینکه هنگام نشستن، فشار جانبی زیاد بروی ستون مهرهها وارد میشود، با صندلی مناسب باید این فشار را کاهش دهیم. پشت صندلی هرگز نباید زاویهی ۹۰ درجه با کفی صندلی ایجاد ۱۱۰ درجه به عقب است. – کند. زاویه مناسب برای انجام کارهای روزمره

لازم به ذکر است که از انحنای (قوس) صندلی نباید غافل شد. این قوس باید ۱۰ فاصله بگیرد و انحنای ستون مهرهها را به طور کامل پوشش دهد. و اگر فاقد این استانداردها باشد باعث ایجاد دردهای عضلانی و یا فشار بیش از حد بروی مهرههای کمر میشود.

کفی مناسب در ارگونومی صندلی و مبلمان

کفی صندلی مناسب باید از جنس فوم بوده و دارای حداقل ۲ سانتی متر ارتفاع بوده که از ۱ سانتی متر فرو رفته و وزن بدن / جنس اسفنج، فوم و یا موارد تزریقی باشد که در هنگام نشستن حدود ۵ روی آن پخش شود. در غیر این صورت باعث خواب رفتگی اندام تحتانی میشود.

قسمت جلوی کفی باید به مقداری رو به بالا باشد تا باعث حس سرخوردگی به جلو نشود. حتی لبهی صندلی هم باید از جنس نرم و فوم باشد. همچنین پهنای سطح نشیمنگاه باید به اندازهای باشد که بخشی از بدن بیرون نزد. طول کفی نباید زیاد باشد که ما مجبور شویم خیلی به عقب برویم.

ارتفاع نامناسب در ارگونومی صندلی و مبلمان

ارتفاع مناسب برای صندلی غیر قابل تنظیم باید جوری باشد که پا حتماً به زمین برسد. در غیر این صورت تعادل خود را از دست میدهیم.

ارگونومی دسته مناسب

ارتفاع دسته مناسب باید جوری باشد که برای تکیه به آن مجبور نشویم دست خود را خیلی بالا یا پایین ببریم.

جنس رویه مناسب

جنس رویه صندلی باید جاذب رطوبت باشد. باعث تعریق زیاد بدن در محل تماس نشود. برای رعایت بهداشت میتواند قابل شستشو باشد.

چندین نکتهی کاربردی دیگر:

– اگر صندلی مورد استفادهی ما چرخدار است، باید چرخ آن روان بوده و ترمز داشته باشد. در صندلی کودک نکاتی باید رعایت شود به طور مثال لبه های تیز نباید داشته باشد تا جای ممکن سبک و مقاوم باشد تا در صورت واژگون شدن به کودک آسیبی نرسد. قابلیت شستشو داشته باشد.

آنتروپومتری

به معنی سنجش metry به معنی انسان و Anthropo کلمه یونانی از دو واژه Anthropometry آنتروپومتری وضعیت (Static Anthropometry تشکیل شده است. در دو وضعیت قابل تعریف است: وضعیت ساکن (ثابت (Oynamic Anthropometry) متحرک . تعریف وضعیت ثابت در صورتی است که بدن هیچگونه حرکتی نداشته و آنتروپومتری ثابت نام دارد. در صورتی که در حین حرکت این اندازهگیری صورت گیرد تعریف ما آنتروپومتری دینامیک گفته میشود.

به صوت کلی آنتروپومتری شامل اندازهگیری طول، وزن، حجم اندامها در فضاهای متحرک یا ثابت و فضاهای حرکتی و یا زوایای حرکتی هر کدام از این اندازهها بوده و در نهایت این آمار و اطلاعات را به اندازهی ابزار و وسایل موجود در محیط کار شکل میگیرد.

سایر مطالب در مورد دکوراسیون داخلی

این مطالب هم مطالعه کنید

 

اگر دوست دارید درباره ی انواع کابینت آشپزخانه ، کابینت های ممبران و کابینت های  ام دی اف و یا کابینت های پلیشی و یا کابینت های هایگلس بیشتر بدانید روی عناوین کلیک کنید

 

 

گروه مهندسی آراکس با داشتن کادر مجرب و متخصص در طراحی و ساخت دکوراسیون آشپزخانه و آشپزخانه مدرن آماده ارائه مشاوره به شماست با ما تماس بگیرید تا با بازدید از فضای شما از مشاوره رایگان و تعین قیمت کارشناسان بهره مند شوید.

۲۱-۸۸۴۷۵۷۴۸