آکادمی آراکس

مقالات سایت
آشپزخانه های جزیره ای

آشپزخانه های جزیره ای

۳۰ دی ۱۳۹۷

آشپزخانه های جزیره ای

این روزها در دنیای دکوراسیون داخلی، طراحی خاصی از آشپزخانه‎ها مد شده است که با نام آشپزخانه جزیره‎ای شناخته می‏‌شوند. این سبک طراحی که کاملا در مقابل کابینت‎های اپن رایج آشپزخانه قرار دارد، از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است. در دیزاین خانه‎های ایرانی بیشتر کابینت‏‎ها به صورت قفسه‎ای روی دیوارهای آشپزخانه قرار می‎گیرند، اما در مورد آشپزخانه‎ی جزیره‎ای کابینت کاملا در وسط فضا قرار داده می‏شود و شکل و شمایل متفاوتی را می‏سازد. در واقع این کابینت مثل جزیره به جایی متصل نیست و بوسیله‎ی محیط آشپزخانه احاطه شده است و علت نامگذاری آن به همین خاطر می‎باشد. اگر شما هنوز دقیقا نمی‎دانید که آشپزخانه جزیره ای چیست؟ بهتون پیشنهاد می‎کنم که این مطلب را تا آخر مطالعه نمایید.

آشپزخانه‎ جزیره ای چیست؟
بارزترین و متمایزترین ویژگی‎ آشپزخانه جزیره‎ای نسبت به سایر طراحی‏‌های آشپزخانه به چیدمان کابینت‎های آن برمی‎گردد. در این مدل طراحی کابینت‏‎ها به صورت ردیفی در مرکز آشپزخانه قرار می‎گیرند که به آن جزیره یا کانتر گفته می‏‎شود. در واقع این کانتر، بخش اصلی آشپزخانه می‏‎باشد که بار بسیاری از فعالیت‏های رایج در آشپزخانه را به تنهایی به دوش می‏‎کشد.

کانتر یا جزیره یا همان کابینت وسط آشپزخانه کاربردهای بسیار بالایی دارد و می‎تواند به بسیاری از نیازهای شما به طور همزمان پاسخ دهد. شما می‎توانید با نصب تجهیزات آشپزخانه در آن که معمولا سینک ظرفشویی و اجاق گاز می‎باشند، عمل پخت‎وپز و آشپزی را روی آن انجام دهید. همینطور کانتر می‎تواند به عنوان میز ناهارخوری نیز بکار برده شود و خانواده‎تان را دور هم جمع کند. این کابینت با کاربردهای چندمنظوره خود استفاده‎ی بهینه‎ای از فضا داشته و می‎تواند به عنوان قلب تپنده خانه‎تان عمل نماید. کانترها با طراحی‎های جالب و متفاوت خود می‎توانند فضای شیک و مدرنی را در خانه‎تان ایجاد کرده و دکوراسیون منحصربفرد و بی‎نظیری بسازند.

مزایا آشپزخانه جزیره‌ای

محبوبیت آشپزخانه‎‏های جزیره‎ای باعث شده است که طراحان داخلی انواع شکل و طراحی‎های کانتر را به شما عرضه نمایند. در مورد فضاهای کوچک این سبک طراحی می‎تواند بسیار مفید واقع شود. اگر شما فضای زیادی برای جداسازی محلی برای تهیه غذا و سرو آن ندارید، می‎توانید با کمک کانتر آن‌ها را با هم ترکیب کرده و از دکوراسیون داخلی منزل کوچک خود بهترین استفاده را داشته باشید.

یک مزیت دیگر آشپزخانه‎های جزیره‌ای تنوع و زیبایی کانترها می‎باشد که می‎تواند رنگ و روح تازه‎ای به دکور شما دهد. شما می‎توانید از انواع رنگ‎های تیره و روشن برای آن استفاده کنید و حس طراوت و زندگی را در محیط زندگی‎تان جاری سازید. مطمئن باشید که رنگ‌های جسورانه باعث می‎‏شوند طراحی‌ شما بیشتر به چشم آید و همه متوجه تغییر دکوراسیون‎تان شوند. همینطور شما می‎توانید با استفاده از رنگ و مواد متفاوت کانتر نسبت به کفپوش، تضاد جالبی را در فضای آشپزخانه‎تان بسازید.

با همه‎ی این اوصاف بیشتر طراحان داخلی معتقدند که این سبک طراحی آشپزخانه بیشتر برای فضاهایی با اندازه مناسب کاربرد دارد و در فضاهای بزرگ دست‌وپاگیر و در فضاهای کوچک ناخوشایند خواهند بود. به همین دلیل توصیه می‎کنیم که قبل از هر اقدامی با یک طراح داخلی در مورد طراحی آشپزخانه‎تان صحبت کنید تا بعدا دچار مشکل نشوید.

انواع کانتر

خوشبختانه امروزه وجود مواد و متریال‎های مختلف باعث طراحی‎های جالبی از کانترها شده است که در نوع خود بسیار منحصربفرد هستند. شما در انتخاب و طراحی نوع کانتر هیچ محدودیتی ندارید و می‎توانید متناسب با سلیقه و دکوراسیون خود از انواع کانتر چوبی، استیل، سنگی، بتن، روی و یا از ترکیب آن‎ها با هم استفاده کنید. فقط در هنگام انتخاب کانتر باید طرح کلی آشپزخانه را در نظر بگیرید تا دکوراسیون هماهنگ و منسجمی بسازید. در مورد آشپزخانه‎های کلاسیک بهتر است که از چوب و با کنده‎کاری‎های مخصوص استفاده کنید.

حتی امروزه کانترهای متحرک نیز طراحی شده‎اند که به راحتی در فضای آشپزخانه جابه‌جا می‎‏شوند. در این نوع کانترها دیگر امکان جاسازی اجاق گاز و سینگ ظرفشویی وجود ندارد و فقط شما می‎توانید از آن به عنوان میز ناهارخوری و کابینت‎ برای ذخیره‎سازی ظروف در خانه استفاده کنید.

مدل‎های جذاب آشپزخانه جزیره‎ای

همانطور که گفتیم امروزه انواع مدل کانتر برای آشپزخانه‎ها طراحی شده است. اما لازم است که شما قبل از انتخاب در مورد کاربرد کانتر در آشپزخانه‎تان فکر کنید تا راحت‎تر بتوانید طرح موردنظرتان را بیابید. چیدمان آشپزخانه تا حدود زیادی به اندازه و معماری فضای آشپزخانه بستگی دارد. اگر شما نیز دوست دارید که از سبک جزیره‎ای برای فضای آشپزخانه‎تان استفاده کنید، بهتر است قبل از هر چیزی اندازه‎ی آشپزخانه را بدست آورده و پلان یا همان نقشه اولیه فضا را رسم کنید. حال با توجه به شکل فضا راحت‎تر می‎توانید چیدمان مناسب را پیدا کنید.

نویسنده: